Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 115 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 116

SİDE ANTİK TİYATROSU

Hakkımızda

Tiyatro, kentin yer aldığı yarımadanın daraldığı kesimde ve şehrin merkezinde yer almaktadır. Tiyatronun Hellenistik bir öncü yapısı olduğu halen kanıtlanabilmiş değildir. Roma Devrinde yapı plan açısından hellenistik gelenekte yarım daireden taşan biçinde yapılmış olmasına karşın; inşa tekniği açısından Roma mimarisi geleneğinde yapılmıştır. Caveanın (oturma sıraları) diazomaya (basmakların ortasındaki yol) kadar olan kısmı bir yamaca yaslanmış, üst kısım ise tonozlar üzerinde eğimli olarak şekillendirilmiş düzleme oturtulmuştur. Tiyatro bu özelliği ile Anadolu'nun tekil örneklerindendir. Sahne binası üç katlıdır. Süslemelerinde Antoninler Dönemi barok özelliği görülmektedir. Birinci katın podyumunda Dionysos Frizi yer alır. Frizde şarap tanrısı ve tiyatronun hâkimi Dionysos'un hayatı batıdan doğuya doğru kronolojik olarak anlatılmış ve doğu uçta Gigantomakhia ile sonuçlanmaktadır. Sahne binasının cephesi mimari süslemeler ve heykellerle oldukça hareketlendirilmiştir.
M.S. 2. yüzyıla tarihlenen tiyatroda M.S. 3. yüzyılda orkestranın etrafı yüksek bir duvarla çevrilerek arena şekline dönüştürülmüş olmalıdır. Duvar üzerindeki su geçirmez sıva kalıntılarından havuz şekline de dönüştürülmüş olabileceğini düşünülse de bu teknik olarak mümkün görünmemektedir. M.S. 5. yüzyılda tiyatro içerisine Şapeller yapılarak Erken Hıristiyanlık Döneminde de kutsal bir mekan (açık hava kilisesi) olarak kullanıldığı bilinmektedir. Tiyatro kutsal alan olma özelliğini kullanıldığı son döneme kadar sürdürmüştür.

Etiketler

tiyatro helenistlik roma diozama heykeller kutsal topraklar

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Christopher Smith

A really nice (must see) ancient location by the sea. Loads of historical buildings to visit for free and great photo opportunities. Kids lived it.

9 ay önce

Tzezarina Kio

Kept a bit to remind us of that civilisation and impressive architecture.

7 ay önce

Władysław Wachulec

Impressive monument. Must see in Side. Side is must see anyway. Highly recommended for anyone spending time on Turkish Riviera.

10 ay önce

Colin Ainsworth

fantastic area of turkey.worth a visit to the more known areas of turkey

7 ay önce

Marián Drozda

Ticket costs 20lira. No € accepted, but card yes. I expected more. All you can do is make pictures/selfies inside. You can not enter the central podium to try acoustics. Sometimes a picture is spoiled by steel supporting structure etc. they should hide more carefully. In general well preserved seats, some picturesque views. You can feel like in ancient Roman times. Technically very good view from each seat, which is not always the case in current time.

1 yıl önce

Yorum Ekle