TARİHİ MEKANLAR

YEREBATAN SARNICI

Görüntülenme - 49610 Yorum Ekle

Hakkımızda

Tarihî Yarımada’nın ortasında bulunan Yerebatan Sarnıcı, 542 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılmıştır. Suyun içinden yükselen mermer sütunların arasındaki ihtişamından dolayı halk tarafından “Yerebatan Sarayı” olarak da anılmaktadır. Yabancı kaynaklarda geçen “Basilika (Basilica)” isminin ise sarnıcın yakınında bulunan Ilius Basilikası’ndan geldiği rivayet edilir.

Yerebatan Sarnıcı 9.800 m2’lik bir alanı kapsayan dev bir yapıdır. Burada her biri 9 metre yüksekliğinde 336 sütun bulunmaktadır. Belirli aralıklarla dikilen bu sütunlar, her sırada 28 tane olmak üzere 12 sıra meydana getirirler. Suyun içerisinde yükselen bu sütunlar uçsuz bucaksız bir ormanı hatırlamakta ve ziyaretçiyi sarnıca girer girmez etkilemektedir.

Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa başı Roma Çağı heykeltraşlık sanatının şaheser örneklerinden biridir. Medusa’yla ilgili mitolojiye dayandırılan birçok efsane bu sarnıcı daha da gizemli kılar. Bir söylenceye göre Medusa yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgonadan biridir. Bu üç kız kardeşten yalnızca yılanbaşlı Medusa olumludur ve kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. O dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak amacıyla Gorgona kafalarının resim ve heykellerinin konulduğu, Medusa’nın da bu düşünceyle buraya yerleştirildiği zannedilmektedir. Bir başka rivayete göre Medusa siyah gözleri, uzun saçları ve güzel vücudu ile övünen bir kızdı. Uzun zamandan beri Zeus'un oğlu Perseus'u sevmektedir. Bu arada Athene de Perseus'u sevmekte ve Medusa'yı kıskanmaktadır. Bunun için Athene, Medusa'nın saçlarını korkunç yılanlar biçimine sokar. Artık Medusa kime baksa, baktığı kimse taş kesilir. Daha sonra onu bu biçimde gören Perseus heyecanla Medusa'nın büyülendiğini düşünerek başını keser, başını eline alıp düşmanlarını taşa çevirerek birçok savaşlar kazanır. Bu vakıadan sonra Medusa'nın eski Bizans'ta kılıç kabzalarına ve sütun kaidelerine ters ve yan olarak işlendiği söylenmektedir.

Sarnıç kurulduğundan günümüze kadar çeşitli onarımlardan geçmiştir. Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde iki defa restore edilen sarnıcın ilk onarımı III. Ahmet zamanında (1723) Mimar Kayserili Mehmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. İkinci onarım ise Sultan II. Abdülhamit (1876-1909) zamanında olmuştur. Cumhuriyet Dönemi’nde de sarnıç 1987’de İstanbul Belediyesi tarafından temizlenerek ve bir gezi platformu yapılmak suretiyle ziyarete açılmıştır. 1994 Mayısı’nda yeniden büyük bir temizlik ve bakımdan geçmiştir.

İstanbul gezi programlarının ayrılmaz bir parçası olan bu gizemli mekâna, bugüne kadar ABD eski Başkanı Bill Clinton’dan tutun Hollanda Başbakanı Wim Kok’a, İtalyan eski Dışişleri Bakanı Lamberto Dini’den İsveç eski Başbakanı Göran Persson’a ve Avusturya eski Başbakanı Thomas Klestil’e kadar birçok kişi konuk oldu.

Hâlihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı, müze olmanın yanında ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Etiketler

yere batan sarnic 360 derece sanal tur mekan360 mekan tarih su birikinti

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Megan and Matthew Nussbaum

The Basilica Cistern is impressive. You walk down about 30-40 stairs after paying a small price of $5.35, and are able to see pillar after pillar, lit by dim lights. Photos can be a little tricky, but really... Don’t we all go for the momeries? Many pillars are under renovations (as is most everything in Istanbul), so there are curtains dividing the space... But you can get a small glimpse of just how massive this underground space is. Walk to the end to see the pillar of tears and the two Medusa Heads (which they have located further along the trail, after having a sign to read about them). Anyways. Best set up? Maybe not. Incredible place? Worth visiting? Absolutely. Be prepared to see a LOT of people! Enjoy!

6 ay önce

Jahnabi Basumatary

Dark inside but good for a historic revisit. I quite liked the pillars and the upside down madusa pillar base. It is interesting how the Greek cultural influence predates now predominantly Muslim outlook. Not to say Turkey isn't accommodating. I found the people I have so far met quite Liberal and open minded in terms of religion, politics and culture.

5 ay önce

Luis Diego Calderón León

A must see if you are in the Sultan Ahmed area. The entry fee is 20TL for tourists. During my visit the water from the cistern was drained for maintenance but the sight is equally impressive. You can still enjoy the crying column and the Medusa heads. A photo booth is located near the entrance and offers prices compared to the Grand Bazaar.

5 ay önce

Evgeny Gitin

It's a very beautiful place to visit. Romantic atmosphere with wonderful pictures and soft music. But there is absolutely no water anymore. The ecology of this place is ruined. A half of exposition is closed with curtains. Somehow there is still a lot of tourists all day long trying to find medusa heads. It's a pretty funny scene to watch 'cause the pointers are confusing people making them search for heads near an info stand lightening their way in a wrong place. Unfortunately this place isn't a sightseeing one anymore :(

5 ay önce

Sabrina

A really cool place to visit if in Istanbul. Very historical but not very big and it definitely takes less than an hour to walk around the whole thing. It’s also very difficult to take pictures because it’s really dark with a few dimmed lights. Some of it is still under construction and blocked off so not a great deal to see I still enjoyed it

5 ay önce

Yorum Ekle