Mekan 360

ZAİMAĞA KONAĞI

Görüntülenme - 14993 Yorum Ekle

Hakkımızda

Sivrihisar, 1922 Mart ayında çok hareketlidir. Başkomutan Mustafa Kemal’in ve İsmet Paşa’nın katılımları ile Zaimağa Konağı’nda savaşa dair çok önemli kararlar alınır. Bu arada Mustafa Kemal, İtilaf Devletleri tarafından  yapılan ateşkes teklifini görüşmek  ve verilecek cevabı karara bağlamak üzere İcracı Vekiller Heyeti’ni (Bakanlar Kurulu’nu) Sivrihisar’a davet eder. 24 Mart 1922’de Zaimağa Konağı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı yapılır. Bu toplantı Ankara dışında yapılan ilk Bakanlar Kurulu toplantısı olarak tarihteki yerini alır.  Atatürk`ün Kurtuluş Savaşı sırasında bir süre ikamet ettiği ve Bakanlar Kurulu’nun Ankara dışında ilk kez toplantı yaptıkları konağı mutlaka görmelisiniz. Zemin katı restoran ve el sanatlarının satıldığı bölüme ayrılan konağın üst katı ise müze.

Etiketler

zaim aga konagı mekan360 sanal tur tour eskisehir tarih

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Funda Saco

Tarihimizde çok önemli bir yeri olduğu için görmek istedik. görülmesi ve hissedilmesi gereken bir yer fakat içine giremedik.

5 yıl önce

Ruşen ŞEN

Tarih kokan güzelliği ve heykeller ile yapılan mizansenler hoş

5 yıl önce

Ahmet Büyükkaraca

Sivrihisar, 1922 Mart ayında çok hareketlidir. Başkomutan Mustafa Kemal’in ve İsmet Paşa’nın katılımları ile Zaimağa Konağı’nda savaşa dair çok önemli kararlar alınır. Bu arada Mustafa Kemal, İtilaf Devletleri tarafından yapılan ateşkes teklifini görüşmek ve verilecek cevabı karara bağlamak üzere İcracı Vekiller Heyeti’ni (Bakanlar Kurulu’nu) Sivrihisar’a davet eder. 24 Mart 1922’de Zaimağa Konağı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı yapılır. Bu toplantı Ankara dışında yapılan ilk Bakanlar Kurulu toplantısı olarak tarihteki yerini alır. Adres: Yenice Mahallesi Sivrihisar / Eskişehir

5 yıl önce

Nazmiye Sozuak

Mutlak ziyaret edilmeli. Kurtuluş savaşımızda ilk kabine toplantısın yapıldığı konak

5 yıl önce

Cafer Catalbas

Cumhuriyet tarihiyle ilgili ilginç bir ayrıntıyı öğrendim. Aslında ayrıntı değil, çok önemli bir aşama olduğunu da bilahare öğrendim. Görülmesi gereken bir yer.

5 yıl önce

Yorum Ekle