Mekan 360

YUSUFÇUKTEPE YAZITLARI ÇANAKKALE

Hakkımızda

Küçük Anafarta köyünün güney batısında ovaya hakim olan bu tepede üç adet kitabe bulunmaktadır.12.Tümenin merkez cephesi olan yusufçuktepe anafartalar ovasının kontrolü için önemli bir tepe olmasından dolayı Anafartalar muharebeleri boyunca müttefik askerlerinin hedef noktalarından biri olmuştur.
Yapılan saldırılar neticesinde kısa süreliğine de yusufçuktepe İngilizlerin eline geçmişse bile Mustafa Kemal’in taarruzları neticesinde tekrardan ele geçirilmiştir.
21 Ağustos 1915 günü yeni bir saldırıya hazırlanan İngiliz askerinin saldırı planı şu şekilde olacaktı. Taarruz öğleden sonra yani güneş arkaya alındıktan sonra olacaktı. Bu şekilde Türk askerinin görüş mesafesi en aza indirgenecekti. 10 ve 11’inci Tümenler İsmailoğlutepe’ye 29.Tümen Yusufçuktepe’ye saldıracaktı.
21 Ağustos günü saat 14:30’u bulduğunda 85 namlau ile korkunç bir top atışı başlar,bu bombardıman sonucu tepelerde bulunan fundalıklar tutuşur ve anafartalar ovasını kesif bir duman tabakası kaplar.Bu sırada mevsim normallerinin dışında bir bulut tabakası güneşin önüne geçer böylece İngiliz askerlerinin doğadan yararlanma şansı ortadan kalkar.Bu saldırı sonucunda müttefiklerin kaybı 6558 Türk tarafının ise 2600 kişi civarında olmuştur.
Tepede yer alan üç adet kitabede yaşanan olaylara ait bilgiler yer almaktadır.

Etiketler

çanakkale yusufcuktepe anıt yazıt kitabe eceabat tarih

Görüşler ()

Yorum Ekle