Mekan 360

YAĞ-I BASAN MEDRESESİ NİKSAR

Görüntülenme - 13343 Yorum Ekle

Hakkımızda

Anadolu’da  günümüze  kadar  gelebilen  en  eski  medreselerdendir. 1158 yılında Niksar Kalesi’nde inşa edilmiştir. Bir  benzeri  de  Tokat’ta  mevcuttur.  Kapalı  avlulu,  iki  eyvanlı  ve revaksız  bir  medresedir.  Anadolu’da  Tıp  Eğitimi  verilen  ilk  medreselerden biri olarak bilinir.  1939  ve  1942  depremlerinde  büyük  kısmı  çöken  yapının  restorasyon çalışmaları Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce sürdürülmektedir.

Etiketler

tarihi dini mekan medrese eski eğitim padişah sultan hükümdar

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Cesare Balci

the eldest medrese in Anatolia built in 1157 by Turkish Danishmends located in Niksar/Tokat

5 yıl önce

aynur ölmez

Maalesef bir sürü yol gittikten sonra kapalı olduğunu gördüğümüz medresede anahtarının belediyede olduğunu öğrenince telefon açıp yardım istediğimizde yardımcı olmadiklarindan dolayı görmeden geri dönmek zorunda kaldık Niksar belediyesi bravo size sehrinizi ne güzel tanitiyorsunuz

5 yıl önce

Salih Dicle

Anadolu'daki türklerin ilk astronomi eğitimi verilen üniversitesi

5 yıl önce

Şükrü KARAKUŞ

Restorasyon sonrası çok beğeneceksiniz. Güneşin batışına doğru çok güzel oluyor. Bulunan kafeterya da şehir manzarasını rahatlıkla seyredebilirsiniz. Medresenin üst tarafında taşlı yolda Ağaç üzerine masa kurulmuş, muhteşem. Semaver 15 TL’ye.Fiyat makul, güleryüzlü ilgililer. Medresenin önündeki ücretli boks cihazına anlam veremedim :)) tarihi dokuya yakışmamış.

5 yıl önce

Ahmet Fakı

Danişmendliler'in Sivas kolu hükümdarı olan Nizameddin Yağıbasan (vefâtı 1164) tarafından Tokat hudutları içerisinde inşaa ettirilmiştir  1157–1158'de Niksar Kalesi'nde yaptırılan ve tıp tahsili verilen Yağıbasan Medresesi, Anadolu'nun ilk medresesi olarak biliniyor. Giriş kapısı üzerindeki kitabede şu ifade yer almaktadır: "Bu mübârek bina, el melik el âlem, el âdil ebu-l Muzaffer Yağıbasan bin Melik Gazi bin Melik Danişment’in emri ile 552 (Hicrî) senesinde yapılmıştır." 2010 senesinde restore edildi.

5 yıl önce

Yorum Ekle