Hakkımızda

1984 yılında kurulan ve 1994 yılında Zorlu Holding bünyesine katılan Vestel, bugün Holding’in amiral gemisi olarak tüketici elektroniği, dijital ürünler ve beyaz eşya alanında faaliyet gösteriyor. 12’si yurt dışında toplam 24 şirketin oluşturduğu Grup, teknoloji ve tasarım geliştirme yetkinliğiyle dünyanın en büyük üreticileri arasında yer alıyor. Vestel’in Fransa, Almanya, İspanya, İngiltere, Hollanda, İtalya, Finlandiya, Rusya ve Romanya'da bulunan iştirak şirketleri bu ülkelerde yerel satış ve dağıtım ağı oluşturma görevini üstleniyor. Bugün Türkiye’nin en bilinen ve prestijli 10 markası arasında yer alan Vestel, tüketici beklentilerine yönelik ürünleri ve hizmet kalitesi ile sektöre yön veriyor.
Vestel, bugün 15 bin çalışanı, 1.050 satış noktası, 350 satış sonrası merkezi ve binlerce yan sanayi çalışanıyla 60 bin kişiye gelir kaynağı yaratıyor. Dünya şirketi olma vizyonuyla ihracat odaklı büyüme stratejisini sürdüren Vestel, global arenada 6 Ar-Ge merkezi ile dünyaya “dost teknoloji”lerini sunuyor; ürünlerini tam 127 ülkede tüketicilerle buluşturuyor.
Dünyanın en büyük OEM (Original Equipment Manufacturer/Özgün Donanım Üreticileri) ve ODM (Original Design Manufacturer/Özgün Tasarım Üreticileri) arasında yer alan Vestel, yıllık 30 milyon adedi aşan kapasitesi ile LCD TV ile dijital TV alıcıları üretiminde en büyük, beyaz eşyada ise en hızlı büyüyen üretici unvanını taşıyor.
Üretim faaliyetlerini Manisa’da ve Rusya’nın Aleksandrov şehrinde gerçekleştiren Vestel’in Manisa’daki üretim üssü Vestel City, 600 bin metrekare kapalı alanı ile Avrupa’nın, tek alan üzerinde üretim yapan en büyük, dünyanın ise ikinci büyük endüstri kompleksi konumunda bulunuyor.
AB ülkelerinde satışlarını OEM/ODM bazında sürdüren Vestel, Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde kendi markası ile var olma stratejisini sürdürüyor. Bu doğrultuda Türkiye’nin yanı sıra, başta Rusya olmak üzere BDT ülkeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Vestel markalı ürünlerini tüketicilerle buluşturuyor.

2006 yılında İskandinav ve Kuzey Avrupa ülkelerinde yüksek bilinirliğe sahip Finlux ve Luxor markalarını satın alan Vestel, bu markalar altında üretim ve yurtdışı satışlarla pazar atağına geçti. 2008 yılında ise Avrupa ve Rusya’nın en prestijli beyaz eşya markalarından Vestfrost’u bünyesine kattı. Alman ekolünün hakim olduğu ülkelerde yaygın olan Graetz markasının ardından, 5 yıllığına Telefunken’in isim hakkını satın alarak İspanya, İtalya ve Portekiz pazarlarına üretim ve satış yapmak için anlaşma imzalayan Vestel, Avrupa’daki konumunu giderek güçlendiriyor.
Teknoloji üreten bir şirket olarak Vestel her dönemde Ar-Ge’ye ve yenilikçiliğe odaklanıyor. Vestel’in bugünkü güçlü konumuna ulaşmasının arkasında, 800 kişilik mühendis ekibinin ürün ve süreçlerde inovasyona verdiği değer yatıyor. AB Komisyonu'nun 2010 yılında yayınladığı Ar-Ge yatırımları raporuna göre, Vestel dünyada en çok Ar-Ge harcaması yapan şirketler arasında 1096'ncı sırada yer alıyor.
2007 yılında, dayanıklı tüketim malları alanında devlet destekli ilk markalaşma programı Turquality programına alınan ilk marka olan Vestel, sektöründe dünya markalarıyla yarışabilen, Türkiye’de sürekli ihracat şampiyonu olan yapısını Turquality’e girerek bir kez daha tescillemiş oldu.
Dünya standartlarındaki üretim anlayışı ve kaliteli ürünleriyle uluslararası arenada güçlü bir profil çizen Vestel, Deloitte'un ''Tüketici Ürünleri Endüstrisinin Küresel Güçleri 2010'' raporunda, “Dünyanın en büyük 250 tüketici ürünü şirketi” arasında 195. sırada yer almayı başardı.
Uzun vadeli, stratejik düşünen ve geleceğe oynayan Vestel, sahip olduğu vizyonla sadece ülkemizde değil global arenada da pazarı yönlendiren bir oyuncu olmaya kararlı duruşuyla dikkat çekiyor.

Etiketler

elektronik ev aletleri beyaz esya manisa fabrika parça yedek teknoloji genaration.desktop display

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Mark Dew

Impressive facilities, a screen made every 2.5 seconds, robots and friendly staff..

5 yıl önce

Yüksel Aksu

Copy paste.

5 yıl önce

Erdal Taylan

Türkiye nin böyle güzide fabrikalara ihtiyacı var ülkemiz ancak böyle kalkınır kesinlikle destekliyor ve tavsiye ediyorum

5 yıl önce

ayhan abız

BENİM için önemli olan yerli sermaye olması..ve bunca insan ekmek yiyor.tum olumsuzluklara rağmen yinede iyiler bunca insanı da zapdetmek pek kolay değil..bu tür firmalara ülkece ihtiyaç var.kutluyorum,. keşke böyle firmalar hep olsa..

5 yıl önce

hakan güneş

türkiyenin daha fazlasına ihtiycı olan değerli kurumlardan bir tanesi

5 yıl önce

Yorum Ekle