Mekan 360

ULUDAĞ

Görüntülenme - 5398 Yorum Ekle

Hakkımızda

Antik çağın ilk tarihçilerinden Herodot (MÖ 490-420) yazdığı Herodot Tarihi isimli kitabında Uludağ, "Olympos" olarak geçer ve Olympos'ta Lydia kralı Kroisos'un oğlu Atys'in yaşadığı trajediyi anlatır. Herodot'tan 400 yıl sonra Amasya doğumlu coğrafyacı Strabon (MÖ 64-M.S 21) yazdığı 17 kitaptan oluşan Coğrafya isimli kitabında Uludağ, Olympos ve Mysia Olympos'u olarak geçer. Strabon; "Mysia" isminin aslının Lydia'lılarda gürgen ağacı anlamına gelmekte olduğunu belirtir. Roma İmparatorluğu'nda resmi din hıristiyanlık olduktan sonra Uludağ'da 3. yüzyıldan sonra keşişlerin yaşadığı ilk manastırlar kurulmaya başlanmış ve manastırlar 8. yüzyılda sayıca en üst seviyeye çıkmıştır. Uludağ'da Nilüfer çayı ile Deliçay arasındaki vadi ve tepelerde 28 manastır kurulmuştur. Orhan Gazi Bursa'yı uzun bir kuşatmadan sonra teslim almış ve dağdaki keşişlerin yaşadığı manastırların bir kısmı terk edilirken, bazılarının yerlerine Doğlu Baba, Geyikli Baba, Abdal Murat gibi müslüman dervişlerin inziva yerleri olmuştur.Bursa'nın fethinden sonra Türkler dağa "Keşiş Dağı" ismini vermişlerdir. 16. yüzyılda Bursa'ya gelen Alman seyyah Reinhold Lubenau Uludağ'ın Türklerin eline geçtikten sonra keşişlerin sadece gündüzleri ibadet için dağa çıktıkları ve manastırların harç kullanılmadan taş duvarlarla yapıldığını belirtir. "Olympos Mysios" veya "Keşiş dağı", 1925 yılında Bursa Vilayeti Coğrafya Cemiyeti'nin girişimleri ve Osman Şevki Bey’in önerisi ile "Uludağ" adını almıştır.

Etiketler

bursa tarih temiz hava mekan köy evi doğal yaşam restarasyon kültür

Fotoğraflar

Görüşler (5)

batoul abbad

If you are a tourist, I would recommend this to you. You can capture many amazing images and photos there and create memories in this place. This mountain is at its most beautiful image in winter and in spring. So make sure to grab your camera because you will be surrounded with nature. The weather is really nice at the top. But I would recommend you to bring a jacket. Because even in summer there are still cold breezes at the top. You can enjoy the green nature below you while riding the cable cars there. Many shops will be in your way if you went up there. There is also a huge park and it has many seats and playgrounds.

5 yıl önce

Mustafa Zainudin

Reach mount Uludag at 12.30pm & had BBQ lunch, yogurt & hot tea...awesome. Then head to mountain & play snow & photo taking with local Turkish...very friendly family.members

5 yıl önce

Mary RJ

The famous mountain ski resort in Turkey. It is situated near Bursa and you can go there by bus and catamaran from Istanbul then teleferik from Bursa.

5 yıl önce

Mohamed tolba

Very cold place in January , in summer its a kind of forest with beautiful telefrik and safari

5 yıl önce

ayman galal

Magnificent place we were very lucky that day, it was slightly snowing and we enjoyed a lot, lunch was also perfect temperature reached -12 wow

5 yıl önce

Yorum Ekle