Mekan 360

TOKAT KALESİ

Görüntülenme - 3330 Yorum Ekle

Hakkımızda

M.Ö. 30-M.S 395 Roma döneminde yol güvenliği için kurulmuş olan kale, yaklaşık 500 yıl Bizans egemenliğinde kalmıştır. İlk defa 1074 yılında Danişmend Melik Ahmet Gazi tarafından fethedilen kale kısa aralıklarla el değiştirmiş olup sırasıyla Danişmentli, Selçuklu, İlhanlı, Eratna, Kadı Burhanettin ve Osmanlı Devleti’nin egemenliğine geçmiştir. Dik ve sarp kayalar üzerine kurulu kale, doğal bir hisar durumundadır. Osmanlı Devleti zamanında "Çardak-ı Bedevi" denilen zindanı başta Bizans İmparatoru A. Diogenis olmak üzere birçok ünlünün tutsak yeri olmuştur. Korku filmlerinin efsanevi kahramanı diğer adıyla Kazıklı Voyvoda Osmanlılara yenik düşen Eflak (Romanya) krallığı prensi olan III. Vlad, yani Drakula zamanında kardeşi ile birlikte önce Kütahya Eğrigöz Kalesinde, daha sonra Tokat Kalesinde gözetim altında tutulduktan sonra da Edirne’ye şehzade Mehmet'in (Fatih Sultan Mehmet) yanına gönderilmiş, belli bir süre eğitim alması sağlanmıştır. Kalenin güney batısında çok eski çağlardan kalma bir kaya mezarı oyulmuştur. Mezarın ağzında bir kolon ve biri büyük iki hücre bulunmaktadır. Ayrıca 362 basamaklı bir merdiven ile kalenin dibine inilebilmektedir. Günümüzde bu merdiven yolu kapalı durumdadır.

Etiketler

tokat kalesi kaleler tarihi kaleler

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Dr.Artemios Papanikolaou

Even under Seljuk Muslim rule, Tokat remained a centre of Pontic Greek culture and the Greek Orthodox church.

5 yıl önce

Ercüment

Tokat Castle, is an ancient citadel with 28 towers built on top of a rocky peak in the center of Tokat, Turkey. While its first residents are unknown, the city's history dates back to 3,000 BC. The Hittites and Persians ruled over the area.

5 yıl önce

Uğur Türe

Şu an gezmek zor bakım çalışması var muhteşem bir güzelliktir kale. Bakım onarım faaliyeti sonucu inşallah ortaya tarihi dokusu bozulmadan tüm güzelliği ile birlikte ortaya çıkar.

4 yıl önce

Hasan Özmat

Anadolu da tarihte fetedilemeyen ender kalelerden biri...kazikli vayvodanin cezasını çektiği bir yer..Tokat ayak altında..kesinlikle gezip görülmesi gereken bir yer..

4 yıl önce

LBJ

Uzun yıllar oldu çıkalı. Sene 2000 falandı galiba. Aslında bi çıkmak istiyorum ama arkadaş lazım yanıma. Manzara tabi çok iyi. Bütün tokatı kuşbakışı görebilen bir yer. Son yıllarda bayağı çalışmada yapıldı ama hiç gitmedim. En kısa zamanda gideceğim ama. Tokattada çok değişiklik oldu tabi yukarı çıkıp seyretmek lazım.

5 yıl önce

Yorum Ekle