TİTUS TÜNELİ BEŞİKLİ MAĞARA

Görüntülenme - 49158 Yorum Ekle

Hakkımızda

Antakya’nın 35 km. batısında, Musa Dağı’nın güneyinde kurulmuş antik bir kenttir. Bu bölgede ilk iskan M.Ö. 4500 yıllarına kadar iner. Bütün dünyaca bilinen tarihi Seleukoslarla başlar. Büyük İskender’in ölümünden sonra generalleri arasında paylaşılan ve burayı da içine alan topraklar Seleucus’a kalır. Seleukoslar merkezleri Babil olmasına rağmen buradan Akdeniz’e hükmetmek istiyorlardı. Bunun güçlüğünü anlayan imparator önce burayı devletinin başkenti yapmayı düşünürdü. Ancak her an denizden gelecek saldırıya uğraması mümkün ve savunması güç olan bu şehri başkent yapmaktan vazgeçerek Antakya’ya yöneldi.

Roma egemenliğine geçtiğinde de önemi daha da artmıştır. Daha sonra Bizans hakimiyetine geçmiştir. Bu dönemde liman eski önemini kaybetmiştir.

Seleukeia Pieria şehri aşağı ve yukarı olmak üzere iki kısımdan kurulmuştur. Yukarı şehir deniz seviyesinden 300 metre yüksekliktedir. Burada büyük malikaneler, mabetler ve resmi binalar bulunmaktadır. Aşağı Şehir,liman ve çevresinde kurulmuştur. Aynı zamanda burada büyük bir hamam ve küçük bir tiyatro bulunmaktadır.

Şehrin çarşı ve El-Mina ismini taşıyan iki kapısı bulunmaktadır. Şehrin tamamın bir surla çevrilidir.

Buradaki buluntular:

Titüs Vespasianus Tüneli, Beşikli Mağara ve Dor Mabedi. TİTUS (VESPASİANUS) TÜNELİ

Samandağ ın 5 Km. kuzeyinde denize hakim yamaçlarda M.Ö. 300 yıllarında Seleuykos Nikator tarafından kurulan ve kurucusunun adı ile anılan şehirdir. Şehrin, dağın hemen bitiminde , dağdan gelen derelerin ağzında bir iç limanı vardı. Sellerin bu limanı Doldurması tehlikesi ortaya çıkınca imparator Vespasianus zamanında dağ delinerek bir tünel açılması kararlaştırıldı tünel Titus zamanında tamamlandı ve derenin önü bir duvarla kapatılarak sel suları , yüksekliği 7 mt. genişliği 6 mt olan bu tünel vasıtası ile uzaklara akıtıldı , böylece limanın dolması engellenmiş oldu. 130 mt si tünel , kalanı açık kanal halinde olan tünelin uzunluğu girişten Çevliğe kadar 1380 mt. dir

Tünelin deniz tarafındaki girişine göre sağ tarafta , 100 Mt. kadar uzaklıkta kaya mezarları vardır burada kayalara oyulmuş mağaraların içinde bulunan çok sayıda mezarın en çok ilgi çekeni , çukurun tabanındaki geniş mağaradır. içinde çok sayıda mezar bulunan bu mağara diğerlerinden farklı yapılmış yüksek ve gösterişli bir mezar yüzünden halk arasından ”Beşikli Mağara” olarak anılmaktadır

Antik şehrin yerleşim yerinin yukarı kısımlarında tapınak kalıntılarına da rastlanır , bunlardan başka , Mağaracık köyü civarında da çok sayıda mağara vardır.

Etiketler

titus samandağ hatay tünel

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Fikret Dirilenoğlu

Top attraction in Hatay

3 yıl önce

Osama Kendo

Amazing historical place

4 yıl önce

TARIK BALCI

;) little tired

4 yıl önce

Antalya Emlak 07

Yağmur yağdığı halde müzeler ve tarihi yerler hafta içi açıktır diye Gaziantepten yola çıkıp gittiğim HATAY SAMANDAĞ Beşikli mağarası titus ta görevli yok,bekçi yok giriş kapısı açık kapalı ibaresi yok,Biraz titus bölümüne girdim ,insanı kesseler kimse duymaz.Biraz bekledim biri gelir diye baktım gelen giden yok 200 metre ilerde şok markete burası kapalımı diye sordum,Yağmu var kimse yoktur dediler. KARDEŞİM İNSAN BİR KAPALI YAZISI YAZAR. YANİ GÖREMEDEN GERİ DÖNDÜM. BU İŞLETENLERE GÖREVLİLERE YAZIKLAR OLSUN .

3 yıl önce

Nebil Ağgün

Buram buram tarih kokan memletimin en özel yerlerinden sadece bir tanesi gerek manzara gerek tarihi nesneler hepsi bu bütünlüğü çok denli sağlıyor ama yakınlarında bir sosyal tesis olması çok daha iyi olacaktır deniz manzarası aynı zamanda tarihi manzaralar iç içe olunca insanın ruhunu ferahlatıyor eğer buraya kadar geldiyseniz uğramadan gitmeyin..

3 yıl önce

Yorum Ekle