Mekan 360

Hakkımızda

İzmir ilinin en mühim ve eski ilçelerinden biri olan Tire, küçük Menderes kıyısından, Güme Dağı eteklerine kurulmuştur. Kuzeyinde  Bayındır ve Ödemiş ilçeleri, güneyinde Aydın ili ve ilçeleri, batıda Selçuk ve kuzeybatıda Torbalı ile komşudur.

İlçe 38’ 30 paralelleriyle 25’ 15 meridyenleri arasında yer alır. Yüzölçümü 792 kilometre kare’dir. Nüfusu 31.12.2008 tarihi itibarıyla ADNKS sayımına göre 77.015’ dir.

Önemli dağ tabakaları: Kartal Dağı, Göl Dağı, Tavşan Dağı, Kaya Dağı’dır. İlçenin kuzeyinden geçen Küçük Menderes yörenin tek ırmağıdır. Çevresinde oldukça verimli Akarca, Mahmutlar, Akkoyunlu, Yeni çiftlik, Büyükkale, Ciriyes, Kızılcaavlu, Yeğenli ovaları vardır.

Yedi tepeli kent İstanbul gibi  tepeleriyle meşhurdur Tire. Toptepe, Duatepe, Maltepe, Kohoz, Hacı Kalfa, Buğday Dede ve Kara Tepe Tire’yi kuşatmıştır. Doğal güzellikleriyle, mesire yerleriyle ünlü yaylaları;  Cambazlı, Arappınarı, Balım Sultan, Balpınarı, Eğridere’dir.

Yörede  Akdeniz iklimi görülmektedir ve “Yeşil Tire” adını  kazanacak kadar  yeşil ve zengin  bir bitki  örtüsüne sahiptir. Ulaşım demiryolu ve karayolu üzerinden  sağlamaktadır ve ulaşım ağı gelişmiştir. Kısacası Tire tarihi yapısı, doğal güzellikleri ile  İzmir’in gözde ilçelerinden biridir.

İzmir'in güneydoğusunda bulunan Tire, İzmir'e uzaklığı 80 km., yüzölçümü ise 80.200 hektar olan bir ilçedir. Deniz seviyesinden yüksekliği 92 metre olan Tire'nin, kuzeyinde Küçük Menderes Ovası ve Bayındır, güneyinde Aydın Dağları ve Aydın, doğusunda Ödemiş, batısında ise Selçuk yer almaktadır. Selçuk ile dolaylı olarak İzmir-Aydın-Denizli karayoluna bağlanan Tire; Kuşadası Limanına da yakındır.

İlçe sınırları içerisinde bulunan Güme Dağları 1646 m. Yüksekliğindedir. Toprak yapısı kumlu, killi ve kır taban bir görüntü vermesine rağmen oldukça verimli ve çok çeşitli ürün yetiştirilmesine elverişlidir. Tarımsal ürünlerin çeşitliliğinde ilçenin tek akarsuyu olan 175 km. uzunluğundaki Küçük Menderes ırmağının da öneli rolü vardır. Akdeniz ikliminin etkisi altında olan ve bitki örtüsü bakımından maki bitki topluluğuna sahip bulunan Tire'de yazları sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. İlçede sıcaklık yazın +42,7 dereceye kadar yükselirken kışları en düşük sıcaklık +3 derece civarında olmaktadır. Her yıl ortalama yağış miktarı 600-650 mm3 olarak gerçekleşmekte en fazla yağış Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında görülmektedir.

Etiketler

tire şehir sineması sinema fragman tire izmir

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Ayşe Can

Sinemalar ateş pahası olmuşken canını yedigimin uygun fiyatli yeri

5 yıl önce

Bekir Taşdemir

Haftalık sinemalari Takip edin kaçırmayın.

5 yıl önce

Şevket ÇOBAN

Tiredeki tek sinema. Güzel bir yer sayılır

5 yıl önce

Nazım Kayalı

Güzel bir salonu var ve 1 tane reklam izlemiyorsunuz. Belediye sinemasının gözünü seveyim.

5 yıl önce

münübe Bozkurt

Güzel,temiz bir salon ancak bazı filimleri haftalarca gösterimde tutuyorlar bu nedenle çok sık gidemiyorum.

5 yıl önce

Yorum Ekle