SÜMELA MANASTIRI

Hakkımızda

Trabzon'un Maçka ilçesinin Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere Vadisi'ne hakim Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında "Meryem Ana" adı ile anılır. Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan yapı, bu konumuyla manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağara ve su kenarlarında kurulma geleneğini sürdürmüştür.

Rivayete göre; Doğu Roma İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina'dan gelen Barnabas, Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuş olan manastır, 6. yüzyılda İmparator Justinianus'un manastırın onarılarak genişletilmesini istemesi üzerine generallerinden Belisarios tarafından onarılmıştır.

Sümela Manastırı'nı şimdiki durumuyla varlığını 13. yüzyıldan itibaren sürdürdüğü bilinmektedir. 1204 tarihinde kurulan Trabzon Komnenosları Prensliğinden III. Alexios (1349-1390) zamanında manastırın önemi artmış ve fermanlarla gelir sağlanmıştır. III. Alexios 'un oğlu III. Manuel ve sonraki prensler döneminde de Sümela yeni fermanlarla zenginleştirilmiştir.

Doğu Karadeniz kıyılarının Türk egemenliğine girmesini takiben Osmanlı padişahları pek çok manastırda olduğu gibi Sumela'nın da haklarını korumuşlar, bazı imtiyazlar vermişlerdir.

Sümela Manastırı'nın 18. yüzyılda birçok bölümü yenilenmiş, bazı duvarlar fresklerle süslenmiştir. 19. yüzyılda büyük binaların ilave edilmesi ile manastır muhteşem bir görünüm kazanmış, en zengin ve en parlak dönemini yaşamıştır.

Trabzon'un 1916-1918 yılları arasında Rus işgali sırasında manastıra el konulmuş, 1923'ten sonra tamamıyla boşaltılmıştır.

Sümela Manastırı'nin başlıca bölümleri; Ana kaya kilisesi, birçok şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazmadır. Bu yapılar topluluğu oldukça geniş bir alan üzerine inşaa edilmiştir.

Etiketler

trabzon manastır meryem-ana dini ibadethane ormanlar magara

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Mick Huerta

Even though damaged by vandals (long ago), we found it wonderful. And the people it attracts (from all over the world) were very kind and thoughtful. Loved it there!

3 yıl önce

Mihir Patel

Best place to see. Definitely check it out.

3 yıl önce

Alesia Dechkovskaia

Soumela monastery is beautiful but it’s closed. And apparently has been for 6-7 years now. They keep saying it’ll open every year, but it never does. We tried to find some hikes close to it, but they are closed off, also. I saw security guards sitting at the main one about 1km away where cars park. It’s pretty, but unsure if worth bothering unless you pair it up with other activities for the day :)

3 yıl önce

Bünyamin Aksu

Wonderful monastery in the mountains. The valley has a relaxing effect. Must-see.

3 yıl önce

Hamza Turkistani

Very good place .green valley of water stream and amazing monastery

3 yıl önce

Yorum Ekle