Mekan 360

SU DÜŞEN ŞELALESİ

Görüntülenme - 24998 Yorum Ekle

Hakkımızda

Şelaleye giden yol doğal bir yürüyüş parkuru. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak tercih ediliyor. Şelaleye giderken eşsiz bir baraj gölü,Marmara denizi manzarası ve çok çeşitli orman faunası işe ilerleyeceksiniz. Büyük bir karışık ormanın içerisinden seyahat ederken sık sık ara verip fotoğraf çekilebilirsiniz. İyi bir doğa yürüyüşü parkuru ve dinlendirici bir piknik alanı olan Sudüşen Şelalesi çevresi, her mevsim yoğun bir bitki örtüsü kaplı. Marmara bölgesinde ki '' Karadeniz'' diye tarif etmek çokta yanlış olmaz. Doğa harikası bu şelale size güzel bir günübirlik macera vaad ediyor.

Etiketler

tarih bursa su düşen şelalesi temiz hava mekan köy evi doğal yaşam restarasyon kültür

Fotoğraflar

Görüşler (5)

abdelrahman yosry

I fell in love with this place, it is inspiring, frish waterfall, the water makes a wonderful sound in the surrounding. You can drink from this water directly, as i recommended standing under the water fall and feel this feelings, won't regret it. Hope visiting it again

5 yıl önce

kindah alnasser

awesome views and don't forget to get a jar of natural honey I had great time with family

5 yıl önce

ali & luna

When you arrive park in the area and walk down. Do not try and drive directly to the waterfall. It's crowded and you can't park or turn around. Go early when arrived at 10 and as we left many ppl arrived! Beautiful place to have a quick walk and visit.

5 yıl önce

Faruk Arslan

There are a couple of small restaurant. The nature of the waterfall mostly protected. Small place but if its on your way you can visit.

5 yıl önce

J. Karam

Very pleasant place. Access is no very easy. Better ,safer walkways will be great improvement

5 yıl önce

Yorum Ekle