Mekan 360

Hakkımızda

Bilim Merkezi 80’in üzerinde deney ünitesinin yer aldığı; fizik, kimya, matematik, geometri, biyoloji, mekanik, beyin, elektronik, uzay ve yanılsamalar alanlarıyla ilgili deney üniteleri aracılığıyla, ziyaretçilerinin bilimin ana dalları hakkında temel bilgilere sahip olmasını hedefleyen bir merkezdir.

Bilim Merkezi öğrenme şevkini, keşfetmenin mutluluğunu ve deney yapmanın heyecanını yaşatabilmek amacıyla aktif eğitim programlarına uygulama alanı yaratmaktadır. Aynı zamanda ziyaretçilerine bilimi sevdirmek, bilimsel düşünce becerisini yaygınlaştırarak onların merak duygusunu uyarmak ve bu sayede onlara gelişen teknolojileri benimsetmeyi hedeflemektedir.

Bilim Merkezi hedeflerine ulaşmak amacıyla, deprem ve yangın eğitim birimi, dev mikroskoplar, zeka oyunları, 20 milyon yıllık ağaç, planetaryum, kara delik, fizik üniteleri gibi çeşitli üniteler oluşturmuş ve bu üniteler; deneyler, internet eğitim programları, proje yarışmaları, toplantı ve konferanslarla desteklenmiştir.

Deney üniteleri arasında bulunan Yangın ve Deprem Eğitim Birimleri’nde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin sertifikalı eğitmenleri tarafından verilen deprem ve yangın afetlerine hazırlık eğitimleri, ziyaretçilerin bu konulardaki bilgilerini pekiştirmektedir. Bir deprem simülatörünü de barındıran Bilim Merkezi’nde ziyaretçilerin; deprem öncesinde alınabilecek önlemler ve hazırlıklar hakkında bilgilendirilmesinin yanı sıra deprem simülasyon odasında gerçek bir deprem anını yaşayarak öğrenmeleri sağlanmaktadır. Eğitim programı kapsamında deprem anında oluşabilecek yangın ile ilgili olarak da bilgiler aktarılmaktadır.

Bilim Merkezi’nde ayrıca günümüzün önemli konuları arasında yer alan enerji konusunda da eğitimler verilmektedir. Bu sene Zorlu Enerji sponsorluğunda Bilim Merkezi bünyesine kazandırılmış olan ‘Zorlu ile Temiz Enerji’ sergi alanı ile ziyaretçilere temiz enerji kaynakları, ne şekilde uygulandıkları anlatılmakta; temiz ve yenilenebilir enerjinin önemi vurgulanmaktadır.

Ayda yaklaşık 8 bin kişi tarafından ziyaret edilen Bilim Merkezi; bilgi toplumu yaratmak, bilimsel düşünceyi aşılamak ve bilimi geniş kitlelere sevdirmek misyonunu gerçekleştirmek üzere bilim okulu, hafta sonu atölyeleri, sergiler, bilim şenliği, seminerler gibi aktiviteleri de hayata geçirmektedir.

Etiketler

fizik kimya matematik geometri biyoloji mekanik beyin elektronik uzay yanılsamalar deney ziyaretçi bilim

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Murat Düğmeci

artik oyle bir yer yok. yuzme havuzu yapmislar yerine

6 yıl önce

Ozgur Ertunc

Böyle bir yer yok artık, yerine yüzme havuzu açılmış

6 yıl önce

Kadir Ates

Artık yüzme havuzu.

6 yıl önce

Nalan İnci

5 yıl önce

الحفرة çukur

5 yıl önce

Yorum Ekle