Mekan 360

SALDA GÖLÜ

Görüntülenme - 50743 Yorum Ekle

Hakkımızda

Burdur'un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km. uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu tektonik bir göldür. Göller bölgesi içindedir. Yüzölçümü yaklaşık 44 kilometrekaredir. 184 metreye varan derinliği ile Türkiye'nin en derin gölüdür. Kış aylarında önemli sayılarda barındırdığı pasbaş, patka ve dik kuyruk ördek Salda Gölü'nün uluslararası öneme sahip sulak alanlar içerisinde yer almasını sağlamaktadır.

Çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili olup plajları vardır. Göle 1989 yılında Doğal Sit Alanı statüsü verilmiştir. Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar alanın rekreaktif amaçlı kullanımına olanak sağlamaktadır. Salda Gölü Burdur ilinin yaklaşık 60 km. batısında yer alır. Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınıyor.

Deniz seviyesinden yüksekliği 1140 m.'dir. Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlara sebep oluyor. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre göl suyu sivilcelere iyi geliyor. Gölün arka kısmında kalan orman örtüsü keklik, tavşan, tilki, yaban domuzu, göl ise yaban ördeklerine ev sahipliği yapıyor.

Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada, gölün güzelliğine bir başka güzellik katıyor. Gölün doğusunda Yeşilova ilçesi, güneybatısında Salda, kuzeybatısında Doğanbaba ve kuzeydoğusunda Kayadibi köyleri yer almaktadır. Son 20 yıldır, göl seviyesinde 3-4 metreyi bulan bir çekilme olmuştur. Hâlen çekilme devam etmektedir. Salda gölü derinlik bakımından Türkiye' nin en derin gölüdür. Ölçülebilir derinliği 185 metredir.

Salda gölü dünyadaki Mars özelliği gösteren iki yerden biridir. Göldeki magnezyum yüklü beyaz kayaların aynısının Mars' ta da oluşu, Mars' ta da eskiden deniz yada göl olabileceğini düşündürmektedir.

Etiketler

göl muhteşem mars kaya yeşilova turizm gezi soda kil hasta tedavi

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Gary Hasir

Beautiful white beach and all shades of blue and turquaz to be seen..and the second best lake in the world.

5 yıl önce

Vasil Hristov

There is a road you can drive all over the lake. Incredible blue color.

5 yıl önce

Genealogia Polaków

One of the lost treasure, absolutely amazing place inside caldera of old volcano.

5 yıl önce

Helmuth Mayrhofer

Amazing Place:

5 yıl önce

seda ay

Plase put your garbage in your pockets instead of throwing to the lovely nature .

5 yıl önce

Yorum Ekle