SADAĞI KANYONU Bursa | Sanal Tur | Mekan360.com
Kanyon MESİRE & DOĞA

SADAĞI KANYONU

Görüntülenme - 17725 Yorum Ekle

Hakkımızda

Tüm Anadolu’yu arşınlayan imparator bu arada Bursa’ya da uğramış ve bugün şehrin 58 km. uzağında bulunan dağ ilçelerinden Orhaneli’ni avlak olarak kullanmak amacıyla kurmuş. Hadrianus, Adranos, Adırnaz derken Orhangazi tarafından fethedilmesiyle Orhaneli adını almış.

İmparator Hadrianus yörede avlanırken sevgili karısı için ilçe merkezine 6 km. uzaklıktaki Sadağı köyü yakınlarında sıcak su kaynağını (Tesislerimizde kullanılan su) değerlendirip bir hamam yaptırmış.

Orhaneli ilçe merkezinden 6 km. uzaklıktaki Sadağı bir Yörük köyü. Köy yaz aylarında bahçe işleri sebebi ile boş ancak birkaç yaşlı Yörük köylüsü ile karşılaşılabiliyor. Hamama gitmek için köy içinden geçtikten sonra 1 km. kadar yürüdüğünüzde sarp kayalıkları bir bariyer gibi kesen su bendi çıkıyor karşınıza. Merdivenleri aşıp bendin üzerine çıktığınızda kaya hamamlarına ulaşmanın ne derece maceralı olduğu anlaşılıyor. Karşınızda yer yer 60 metreyi bulan kaya blokları ile Sadağı kanyonu.

Yaklaşık 2 saatlik bir maceradan sonra 62 derece sıcaklıktaki şifalı su kaynağının bulunduğu yere geliyorsunuz. Derenin karşı tarafında ise kaya hamamı var.

Kaya hamamından yaklaşık 300 metre sonra 3-4 metre yüksekten dökülen bir şelale mevcut. Şelalenin önündeki havuzda yüzülebiliyor. Eğer yanınıza olta almışsanız ve halen vaktiniz varsa yörede küçük alabalık olarak isimlendirilen balıklardan tutabilirsiniz.

Etiketler

doğa kanyon tarih bursa temiz hava sadağı kanyonu mekan köy doğal yaşam restarasyon kültür yaşam

Görüşler ()

Yorum Ekle