Mekan 360

Hakkımızda

31 Ocak 2009 tarihinde Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılmıştır. Kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısında bulunmasıyla da İstanbul’un tarihe açılan kapısı olan fetih müzesi, Kültür A.Ş. tarafından işletilmektedir. Açılışının ardından halkın yoğun ilgisine mazhar olan bu kültürel mekân yakın zamanda, başta Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül olmak üzere devletin zirvesine de ev sahipliği yapmıştır. 

Burası Topkapı, İstanbul kuşatmasının en çetin geçtiği, aşılamaz denilen surların aşıldığı, kutlu askerlerin bekledikleri günün yaşandığı yer… İstanbul’un fethe açılan kapısı…  Burada İstanbul'un fethine yeniden tanık olacak ve kente giriliş anını neredeyse aynen yaşayacaksınız. Macar topçu ustası Urban'ın döktüğü toplara dokunup Kostantinopolis'in surlarına doğru onların patlamalarına şahit olacaksınız. Sultan II. Mehmed'in binlerce askerinin tekbir seslerini ve Mehter Marşı'nı duyup, belki de eşlik edeceksiniz. 

Burası 14 yıl önce Topkapı'daki Trakya Otogarı'nın olduğu, bugün ise “Topkapı Kültür Parkı”nın bulunduğu yer. Solunuza bakınca Edirnekapı'daki surları, karşıya bakınca Topkapı Surları'nı yani Kostantinopolis'e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağınıza dönünce de Silivrikapı'daki surları görürsünüz. İşte Sultan II. Mehmed'in “Fatih” unvanını alışına şahit olacağınız ve İstanbul'un fethini yaşayacağınız yer tam da burası.

Panorama’nın kalbi olan resim, 38 metre çaplı bir yarım küre üzerine yapılmıştır. Yarım kürenin iç yüzeyini kaplayan resim, 2350 m2 olup, resimle ziyaretçi platformu arasındaki 650 m2'lik 3 boyutlu objeler platformuyla birlikte, toplam 3000 m2'lik dev bir büyüklüğe ulaşmakta ve ziyaretçiyi her yönden kuşatmaktadır.

Müzenin, panoramik resim ile ilgili çalışmalarına 2005 yılında başlanmış, 2008 yılında tamamlanmıştır. Bu çalışma 8 sanatçı tarafından yapılmıştır. Resimde 10.000 figür çizimi vardır. Surlardaki yıkılmış bölgeler ve bu bölgelerin büyüklükleri, İstanbul'un ilk belediye başkanı olan Hızır Bey'e, surların tamiri ile ilgili olarak sunulmuş bir rapora dayanmaktadır.

Çerçevesi ve sınıı olan bir resim, ne kadar derinlik ve üç boyut duygusu uyandırırsa uyandırsın çerçevesini ya da sınırını görebiliyorsanız, onun sizden ne kadar uzakta asılı olduğunu anlarsınız. “İSTANBUL 1453 Panoramik Müzesi”ndeki çalışmada resmin bittiği yer diye bir şey olmadığı için, resme bakan kişi optik alışkanlıklarıyla eserin gerçek boyutlarını kavrayamayacaktır. İzleyici, platforma çıktığı anda 10 saniye kadar sürecek bir şok yaşamaktadır. Bu durum, resmin gerçekliğini ve boyutlarını kavramayı sağlayacak referanslar, başlangıç ve bitiş gibi dayanak noktaları bulamamanın şaşkınlığıdır. Burası insana, kapalı bir mekâna girildiği halde, bir şekilde tekrar üç boyutlu diþ mekâna çıkılmış duygusunu yaşatmaktadır.

Etiketler

1453 tarih panoroma pano istanbul kultur panoramik muze mekan360 sanal tur mekan 360 derece history müze virtual museum zeytinburnu 360 vr sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan panorama 1453

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Fahad Ahmed

This place is not too far from the Blue Mosque and rest of touristy area. It gives a great illustration of how Ottomans conquered Istanbul with great force. It's a 360 degree view on the inside of the dome using wallpaper... It's not interactive, digital, video or anything exciting. It'll take you about 10-15 mins inside. The cost is only 15 TL.

5 yıl önce

Ahmad Bagus

What a museum. The siege of Constantinople in brilliant colours with audio to match. Feels like you part of the war. Audio headsets available in many languages that makes the experience worthwhile. Recommend this to anyone that has a love for history.

5 yıl önce

Qasim Abdisalam Yusuf

Very good place.! Modern show of Ottomans conquer of Istanbul. You will enjoy it. The price is also affordable

5 yıl önce

ayad saloum

A panoramic show of the conquest of Istanbul. It is a magnificent frameless pictures covering a huge dome; it demonstrates a minute detail of the scene with thousands of human figures in action. A 3d area surrounding the platform where you enter the dome is filled with cannons, carts and powder kegs accompanied by an impressive sound effects that make you feel as if you were in the battle field. You really see the rising of the Ottoman Civilization

5 yıl önce

Melissa B

The service was really good if you have accessibility needs, no worries. Everybody mainly goes for the main thing: the panoramic paint, but if you decide to check out the wall information and don’t speak Turkish, make sure to grab an audio guide. I would say the museum if fully cornered in maximum 2 hours. The museum location is situated just on the outskirts of the walls and there is a lot of greenery. It’s very easy to get there via the tram.

5 yıl önce

Yorum Ekle