Mekan 360

OYLAT ŞELALESİ

Görüntülenme - 19921 Yorum Ekle

Hakkımızda

Uludağ’ın yamaçlarında bulunan,deniz seviyesinden 840 metre yükseklikteki iki yanı yeşil vadilerle çevrilmiş Oylat ,İnegöl'e yaklaşık 26 kilometre uzaklıktadır.
 
Oylatın önemli bir simgesi olan Oylat Şelalesi ise,vadide yer alır.Uludağ'ın kar suları ve civardaki kaynaklarla beslenen bir derenin kenarından iki saatlik yürüş ile ulaşılıyor.Oylat Deresi’nin çaglayanlar meydana getirerek geçtigi vadi, çam, gürgen, mese, kestane ıhlamur, kavak, çınar agaçları ile kusburnu ve bögürtlen gibi bitkilerle kaplı.Şelale yolunda, ahşap köprüler ve platformlar  bulunuyor.
 
Ülkemizin 3. cü büyük mağarası olan 665 metre uzunluğundaki Oylat Mağarası , Oylat Kanyonunun sona erdiği noktada yer alır.
 
Birbirine bağlı iki kattan oluşan Oylat mağarası,genel olarak menderesli bir profile sahiptir.Gelişim özelliklerine göre iki bölüme ayrılan mağaranın ilk bölümünde dev kazanı ve damlataş havuzları geniş yer kaplar.Mağaranın ikinci bölümü büyük bir çöküntü salonundan oluşmuştur. İri blok ve dev damlataş şekillerinden (sarkıt, dikit ve sütun) oluşan salonun yukarıda bulunan son kesimi, kalın bir çakıl, kum ve mil tabakalarından oluşmuştur.
 
Vadilerle ve yemyeşil ormanlarla çevrili Oylat'ta doğa yürüyüşleri ,trekking, koşu gibi aktiviteler yapmak mümkün.

Etiketler

doğa yaşam tarih bursa oylat şelalesi temiz hava mekan köy evi doğal yaşam restarasyon kültür bursa 360 vr sanaltur sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Görüşler (0)

Yorum Ekle