Mekan 360

NEVŞEHİR ÇÖMLEKÇİ

Hakkımızda

Avanos'ta da Hititler'den beri çarkla çanak-çömlek yapıldığı bilinmektedir. Bu el sanatı kavimden kavime,babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir. Avanos'un dağlarından ve Kızılırmak'ın eski yataklarından yumuşak ve yağlı kil topraklar elenir ve iyice yoğurularak çamur haline getirilir. Çark adı verilen ve ayakla döndürülen tezgah üzerindeki çamurun maharetle şekillendirilmesiyle istenilen çanak yapılmış olur. İşlik denilen atölyelerde üretilen çanaklar önce güneşte,daha sonra da gölgede kurutulduktan sonra,saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800 dereceden başlayıp 1200 derece sıcaklık arasında özenle pişirilir.
Yörede yemek kapları,su testileri,kışlık yiyecek saklamak için çömlekler ve küpler,su kükleri tanınan çanak ürünleridir.

Etiketler

comlekci nevsehir avanos 360 derece sanal tur gezinti

Fotoğraflar

Görüşler (5)

mustafa günaydın

Super price and magnificant Ali

6 yıl önce

Handan Irmak

Tur grupları için sanatsal gösteri yaparak, ardından da satış reyonuna insanları yönlendiren bir sanat evi. Fiyatlar çok yüksek geldi, önceden çömlek almış ve memnun kalmamış kişiler de vardı. Sadece gezdim. Fiyatları makul olsaydı belki alabilirdim.

5 yıl önce

Hakan ŞAŞMAZOĞLU

Elemeğine fiyat biçilimez ama yine de vatandaşın alım gücü anlamında fiyatlar oldukça yüksek!

5 yıl önce

MURAT SARIKAYA

10 gün önce Ali beyin dükkanın da alışveriş yapma şansına eriştim birçok mutfak ürünü ve hediyelik eşya aldım eve geldiğimde çaydanlıkta sorun çıktı kendilerine ulaştığımda hiçbir bahane üretmeden 2 gün içinde Adanaya yenisini gönderdiler günümüzde birçok holding bile hatalı ürünlerine sayısız bahane bulurken Ali bey yerel esnaf olarak ürününün arkasında durdu ve çok kısa sürede sorununu çözdüğü için kendilerine çok teşekkür ediyorum Kapadokya ya yakın bir mesafede yaşadığım için etrafımda birçok dostum ziyarete gidecek onlara gönül rahatlığıyla Chez Ali Çömlekçilik markasını öneriyorum

5 yıl önce

ozan lazyüksel

40 tlye çömlek aldık öve öve bu özel toprak bu özel hamur bunu yağlamaya gerek yok bu sağlıklı bu çatlamaz falan yalan söyledi bildiğin.İlk fırına atışımızda çatladı okadar kişiyede yalan yanlış bilgi veriyor

5 yıl önce

Yorum Ekle