Mekan 360

MUSA AĞACI HIDIRBEY KÖYÜ

Görüntülenme - 91042 Yorum Ekle

Hakkımızda

Hz. Hızır ile Hz. Musa'nın Samandağ'daki buluşmasından sonra, birlikte Hıdırbey Köyü'nün yanındaki Musa Dağı'na çıkmak üzere yola çıkarlar. Hıdırbey Köyü'ndeki Musa ağacının bulunduğu yere geldiğinde çok susar. Bastonunu bu ağacın bulunduğu yere bıraktıktan sonra, hemen yanındaki dereye su içmeye gider. Su içtikten sonra yollarına devam ederler. Asasını suyun kenarında unuttuğunu anlayan Hz. Musa, döndüğünde ise asasının yeşerdiğini ve bir fidan haline geldiğini görür. O günden bugüne, o ağaç Musa ağacı olarak bilinir.
 
800-1000 yaşlarında olduğu tahmin edilen ve halk arasında  2000-3000 yaşlarında olduğuna inanılır.Köyün Merkezinde bulunan ağacın gövde çapı 7.50 m’dir. Dıştan çevresi yaklaşık 20m’dir. İki oyukla ağacın gövdesine girilmektedir.
 
Devasa bir çınar ağacı olan Musa ağacının gölgesinde  sabah kahvaltısı yapabilir veya bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz.

Etiketler

asa agac hizir hz baston oluklu cesme su

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Maria Aksoy

Very interesting place for those who keen on archeology and ancient history. A plane tree, which is believed to have grown from the staff of the Prophet Moses thanks to the “water of immortality,”. The Moses Tree in the southern province of Hatay is believed to be 3,000 years old. The atmosphere is unreal. The Hıdırbey neighborhood, where the Moses Tree is located, is considered worthy to see. It is believed that the tree grew after Moses left his staff there. Besides, only one Armenian village in Turkey is situated over there.

5 yıl önce

gürcan yıldız

Even in winter that tree doesnt lose anyrhing of its glory

5 yıl önce

SeiftheGamer

Turkey beauty spot. The tree of Moses stands out in its glory with a story to tell. Must see place

5 yıl önce

Silvana Domenicone

Nice place to see the oldest tree in the area. Quick stop for a picture and maybe a glass of tea.

5 yıl önce

Warda Gacemi

Nice place to stop by.

5 yıl önce

Yorum Ekle