Mekan 360

MEYDAN / HATUNİYE CAMİİ

Görüntülenme - 3169 Yorum Ekle

Hakkımızda

1485 yılında Sultan ll. Bayezid tarafından annesi Gülbahar Hatun adına inşa edilmiştir. Tokat'ta yoğun olarak bulunan Selçuklu zaviyeleri planından etkilenerek geliştirilen erken dönem Osmanlı zaviyeli camilerinin bütün Anadolu'daki en son ve en güzel örneğidir. Taç kapı mermer işçiliği ve kündekari kapısı, Sultan II. Beyazıt'ın kendi adına yaptırdığı Amasya Beyazıt Camii'ndeki işçilikten çok üstündür. Beş gözlü olan son cemaat yeri kubbelerine geçişler pandantiflerle sağlanmıştır. Son cemaat yeri ve bütün yapının etrafını başka bir yapıda görülmeyen mukarnas silme dolaşmaktadır. Yapının kuzeybatı köşesinde yer alan minaresi tamamen kesme taş malzeme ile inşa edilmiştir. Minarenin kaidesi sekizgendir. Kaideden gövdeye geçişte Türk üçgenleri kullanılmıştır. Minarenin şerefe altlarında ise mukarnaslar geçiş unsuru olarak tatbik edilmiştir.

Etiketler

meydan camii meydan hatuniye camii tokat meydan hatuniye camii

Fotoğraflar

Görüşler (5)

hüseyin ulupınar

Ali pasanin yapisi meydanin kapisi derler eskiler...Sultan 11.Beyazıt’ın annesi Gülbahar Hatun adına yaptırdığı camii kayıtlarda “Hatuniye Cami” olarak geçmektedir. Meydan mahallesinde adını aldığı geniş bir alan üzerinde 1485 yılında yaptırılmıştır. Tokat’ta yapılmış en güzel Osmanlı eserlerinden birisidir. Kesme taştan inşa edilmiş, ana mekan üzerinde tek minaresi ve 6 sütundan oluşan 5 kubbeli son cemaat yeri vardır. Meydan camiinin Selçuklu tarzı Skalaktitlerle işlenmiş mermer portalı ve künde kari tekniğinde yapılmış ahşap kapı kanatları birer sanat şaheseridir.

5 yıl önce

Zahir Öztürk

Selçuklu zamanında Gülbahar sultan tarafından yaptırılmış bir camii bahçesinde bulunan çınar ağacı 600 yaşındadır.

5 yıl önce

Sahap Kural

Tarihi Tokat eserlerinden biride Meydan camisidir.Tokattda bir deyim vardır.Ali paşa camisinin yapısı, Meydan Camisinin kapısı muhteşem bir eserdir derler.

5 yıl önce

Kadir Yeter

Cok guzel biraz basik los bir havasi var ama yinede güzel bir cami

5 yıl önce

Mustafa Agaoglu

CAMİNİN ETRAFI AÇILSIN DERKEN DAHA COK MU KAPANDI NE

5 yıl önce

Yorum Ekle