MEVLANA MÜZESİ

Hakkımızda

Kültür turizminin önemli merkezlerinden Mevlana Müzesi eskiden Mevlâna’nın dergâhı olan ve 1926 yılından bu yana müze olarak kullanılmaktadır, Mevlana Türbesi olarak da bilinir ve o gün bu gündür yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir..Müze, kültür turizmi açısından Konya ‘yı önemli bir merkez yaptı. Yurt içi ve dışında yapılan çalışmalar ise müzeye olan ilgiyi her geçen yıl artırmıştır…Bağlı bulunduğu Kültür Bakanlığı’na Topkapı Sarayından sonra en çok gelir getiren ikinci müzedir. Müze alanı 18.000 m² alan üzerindedir..“Gök kubbeden daha iyi türbe mi olur”   diyen Hz.Mevlana Celaleddin-i Rumi, babasının üstüne türbe yapılmasını istemese de kendisi öldükten 17 Aralık 1273 sonra oğlu istekleri yerine getirip “Kubbe-i Hadra” (Yesil Kubbe) nin yapılmasına izin vermiştir..
İlk olarak Mevlevî Dergâhi ve Türbe 1926 yilinda “Konya Âsâr-i Âtîka Müzesi” olarak. 1954 de ise belli değişiklikler yapılarak “Mevlâna Müzesi” olarak ziyaret edilmektedir..

Etiketler

türbe mevlana konya meram semahane mescid şeb-i aruz

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Said Koçak

Must-see place in the world. Unique place, there are a quite magnificent details and atmosphere in this complex. 12.century architecture. Magical place. "Ney" flute(Sufi music) music mixed with water sounds(architectural details and the fountains) create a unforgettable atmosphere.

3 yıl önce

Mania Gharani

My words are like a ship, and the sea is their meaning. Come to me and I will take you to the depths of spirit. I will meet you there. “Rumi” A place of pure energy and light. Unfortunately the main tomb of Mevlana was screened off due to restoration works,during my stay, so i was’nt able to see it. But there’s no need to see it.It’s all feeling by heart.

3 yıl önce

Caner Yeniay

It was a great visit. The ambiance has been prepared with most powerfully effectively. Thank you very much Konya!!!!

3 yıl önce

Hatija786 Love

A really amazing place when u go inside you sense a feeling of tranquillity and peace what a great human being and soul a life time work of peace, equality, prayer and love I really learnt a lot here and they have very old quran that belonged to different centuries I will come back I get so much peace there.

3 yıl önce

Aveline Agrippina Tando

I love this place although I am not a muslim. I feel the deep peace here and can understand more about Rumi, his poem, and his life.

3 yıl önce

Yorum Ekle