MERYEM ANA KİLİSESİ MANİSA

Görüntülenme - 20250 Yorum Ekle

Hakkımızda

Manisa'nın Kula İlçesi'nde Osmanlı döneminden kalma Meryem Ana Kilisesi'nin restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. SNR Restorasyon Şirketi tarafından yürütülen çalışmalardan sonra tarihi kilise, Kültür Merkezi olarak hizmet verecek.

Restaratör Sara Özçelik, 1831 tarihli kilisenin Osmanlı döneminde Kula'da yaşayan Rum cemaati tarafından kullanıldığını hatırlattı. Yaklaşık bir yıl önce başlayan restorasyon çalışmalarında sona yaklaştıklarını kaydeden Özçelik, "Restorasyon sırasında yapılan teknik çalışmalar sonucu mimari projede yeralmayan duvar resimlerine, tonozda kalem işlerine rastlanmıştır. Mimari projeye adaptasyon sağlanan kalem işi projesinin uygulanmasına başlandı" dedi.

Kula'nın AK Parti'li Belediye Başkanı Selim Aşkın da, evrensel bir değer olan kültürel miraslara herkesin sahip çıkması gerektiğini belirtti. Meryem Ana Kilisesi'nin restorasyon projesi ile geçen yıl Tarihi Kentler Birliği'nden ödül kazandıklarını hatırlatan Aşkın, "Restorasyon çalışmaları 800 metrekare alanda yapılıyor. Restorasyonun tamamlanmasının ardından kilise kültür merkezi olarak hizmet verecek" diye konuştu

Etiketler

dini mekan ibadet ibadethane ayin tören kutsama afaroz

Fotoğraflar

Görüşler (1)

Husniye Elcin

Çok güzeller ama tarihin kıymetini bilmeyen bizler yazık etmişiz bu güzelliklere lütfen her yere çöp atmayın rezillik

3 yıl önce

Yorum Ekle