Mekan 360

MERİÇ KÖPRÜSÜ

Görüntülenme - 7521 Yorum Ekle

Hakkımızda

Sultan II. Mahmut döneminde, Meriç nehrinde 1833 yılında temelleri atılan, 1842 yılında yapımına başlanan köprü, Sultan Abdülmecit döneminde 1847 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Önceden Meriç nehri üzerinde mevcut köprünün yerinde ahşap bir köprü bulunmakta ve bu köprüye 1785 tarihinden sonra cisr-i sani (İkinci köprü) denildiği ve 1827 taşkınında yıkılarak 3874 kuruşa tamir ettirildiği şeriat mahkemesi eski kayıtlarında bulunmaktadır.
Sultan II. Mahmut 1837'de Edirne'yi ikinci ziyaretinde köprünün kağir hale getirilmesini emretmiştir. Oğlu Suktan Mecid zamanında inşaata devam edilmiş ve 1847'de tamamlanmıştır. Köprü ortasında tümü mermerle yapılmış bir tarih köşkü vardır. 263 m uzunluğunda, 7 m genişliğinde, 13 ayak üzerinde 12 sivri kemerli bir taş köprü olup yanlara doğru eğilidir. Köprü ayakları içinde boşaltma gözleri vardır. Boşaltma gözlerinde karşılıklı ejder fiğürleri Selyaranlar üçgen şekildedir. Menba tarafında Edirne yönündeki birinci boşaltma gözünün kemerinin üzerinde kemere sarılmış kabartma şeklinde karşılık ejder fiğürleri, sol tarafında ayın içinde altı köşeli yıldız kabartması ve 12 hayvanlı takvim bulunmaktadır.

Etiketler

edirne meriç köprüsü

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Emre Duyar

Ok

5 yıl önce

Mert Hızmalı

1833 yılında temelleri atılan ve 1842 yılında yapımına başlanan köprü. 1847 yılında yapımı tamamlanarak Sultan Abdülmecit döneminde açılmıştır. Bir diğer adı da Mecidiye Köprüsü'dür. Edirne'de Meriç Nehri üzerinde şehir merkezini Karaağaç'a bağlayan yaklaşık 200 metre uzunluğundaki bu taş köprünün ortasında da bir adet seyir köşkü bulunuyor. Köprünün Osmanlı döneminde yapılmış olması, mimarisini görünce sizi şaşırtmasın zira mimari bakımından Selçuklu Mimarisi izlerini taşımaktadır.

5 yıl önce

Zikri Mutlu

Edirnenin en özel yerlerinden biri.Akşam vakti bu köprüden faytonla geçmiş ve karşı taraftan uzun uzun Meriç'i seyretmiştik.Akşamın kızıllığı suya vurmuştu.Çok güzel ve unutulmazdı.Sonrasında Meriçin kıyısında güzel bir restoranda yemek yemiştik.Dediğim gibi her şey çok güzeldi. Her güzelin bir kusuru olduğu gibi buranın da kusuru sivrisinekler.Yazın için tedbirli olmakta fayda var.

5 yıl önce

Selcuk Soner Uras

1842'de Abdülmecit zamanında yapımına başlanmış ve 1847'de bitirilmiştir, 263 metre uzunluk, 7 metre genişlikte olup acil çevre düzenlemesi gerekmektedir / Ordered by Soultan Abdulmecid on 1842, construction completed on 1847. Size of brisge 263 mtr length, 7 mtr wide. Need urgent landscaping in the area.

5 yıl önce

Gökay GÜL

Yaz Aylarında Güneşin Batma Zamanına Gidiniz O Zaman Manzara Daha Güzel Oluyor Karaağaç ve Lozan Anıtına Uğramayı Unutmayın...

5 yıl önce

Yorum Ekle