Mekan 360

MARDİN MÜZESİ

Görüntülenme - 15419 Yorum Ekle

Hakkımızda

Cumhuriyet Meydanın kuzeyinde yer alır. 1914-1915 yıllarında Almanların açtığı 1. Cadde, 1958’de genişletilmiştir. 1964 yılında yapılan istimlak ile Cumhuriyet Meydanı açılır ve 10 Kasım 1965’te de Atatürk heykeli dikilmiştir. Caddenin genişletilmesi sırasında, 1884’te yapılan Latin Katolik Kapusenler Kilisesi önce kısmen yıkılmış olup Geri kalan manastır bölümler ve okul yapılarına bir süre askeri amaçlar için kulanılmış sonrasında hastane olarak kullanılmış ve cumhuriyet meydan yapımı sırasında kilisenin tamamı yıkılmıştır. Üç katlı bir yapı olan Mardin Müzesi, 1895 yılında Antakya Patriği İgnatiyus Behnam Banni tarafından Meryem Ana Kilisesi’ne bağlı Süryani Katolik Patrikhanesi olarak yapılmıştır. Yapı zengin taş işçiliği, İtalyan üslubundan esinlenilmiş revaklı ve teraslı avlusuyla dikkat çeker. 1978 yılında istimlak edilmiş olup; Yapı Askeri tugay binası, sağlık ocağı ve ofis binası olarak kullanıldıktan sonra ; 1995 yılında Mardin Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Yapının güney, kuzey ve doğuda olmak üzere üç kapısı bulunur . Müzede teşhire açık üç salon bulunmaktadır. Bunlardan üçüncü katta yer alan Gır navaz Arkeolojik Salonu’nda, Nusaybin’e yakın bir höyük olan ve M.Ö. 4000 sonlarına tarihlenen Gır Navaz yerleşmesinin arkeolojik kazı buluntuları sergilenmekte olup; Arkeolojik Eserler Salonu’nda ise, satın alma yoluyla elde edilen en erken dönem eserler :M.Ö. 4000’ li yıllara tarihlenmekte olup; ortalama bir sıra ile : Asur,Urartu,Pers,Hellenistik,Grek,Roma,Selçuklu (Artuklu) ve Osmanlı’nın son dönemine ait olan olan Arkeolojik eserler sergilenmektedir. Orta kattaki Etnografik Eserler Salonu’nda ise bölge halkının gündelik yaşamında kullandığı, çoğunluğu Artuklu Osmanlı-dönemlerin ait eşyalar (objeler) sergileniyor.Müze ziyaret saatleri: Sabah 08:30- Akşam:18:00 (Müze pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.)

Etiketler

mardin müzesi artuklu tarihi eser 360 vr sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (5)

İsmail H. Horozcu

Good for a shor tour, not impresive as its neighbours.

4 yıl önce

Ahmed G

Collect differnt human beings culture, like cloths and kitchen tools.. There is another ancient activities in the museum like making old historical coins and antother types of art.

4 yıl önce

Your-Local- Guide

Awesome Museum! The Museum's architecture is the mirror of Mardin-Old-City-Town! The Entrance is cheap and they invite you in the first hall to do great art-hand-works like stamping a coin with template from historical coins - see pic's. There are different halls with different categories. Every is full of information and audio-guide would be good. For people with disability will may have a problem, becausd there are many steps till the entrance and even to get to the different halls need to go more steps. Maybe there is another way that I don't seen, please inform yourself.

5 yıl önce

Teyka Dark

It's pretty cheap place, if you compare with other museums in Turkey, but still it's pretty interesting there. The view is beautiful and also there is possibility of handcrafting)

5 yıl önce

Omer Gulen

Great museum. Must see place. Good activities for kids.

5 yıl önce

Yorum Ekle