MARDİN KONUK EVİ - MARDİN GUEST HOUSE

Görüntülenme - 32749 Yorum Ekle

Hakkımızda

     Midyat Merkezi'nde yer alan en önemli sivil mimari örneğidir. Kentsel sit alanında yer alan taşınmaz, kültür varlığı özelliği gösterdiğinden tescilli yapılar arasında yer almıştır. Eski Kaya Caddesi'nde yer alan konuta sokaktan oldukça süslemeli bir kapı ile girilmektedir. Toplam 40 odalı olan konut iki birimden oluşmaktadır. Avlu girişinde iki katlı yapı yer alır. Yapının alt katı danışma, kalorifer odası ve mutfaktan oluşur. Merdivenlerle çıkılan üst katında terasta “L” şeklinde iki oda yer alır. Konutu oluşturan ana bina dört katlıdır. Tamamen düzgünce işlenmiş kesme taşla inşa edilen binanın alt katında kayalık zemin içine oyulan oda ile ona geçiş sağlayan çapraz tonozlu ön oda yer alır.

     Binanın üst katına merdivenlerle çıkılır. Üst teras korkulukları oldukça zengin işlemeye sahiptir. Binanın birinci ve ikinci katlarında eyvanlar yer alır. Eyvanlara açılan odaların içlerinde pembemsi ve sarımtırak kalker taşı kullanılmıştır. Tüm odalarında banyo bulunmaktadır. Konutun en üst bölümünde başoda denilen teras katı yer alır. Yarım daire formlu balkon çıkması olan teras katının içi, oldukça süslemelidir. Her iki konutta toplam 9 oda yer alır. Bina hem konumu ve mimari yapısıyla hem de taş işlemesinin yer aldığı zengin cephesiyle büyük önem taşımaktadır. Bölge turizmine hizmet veren bina, konaklama tesisi yanında birçok filmin ve dizinin çekildiği mekân olmuştur.

     Midyat’ta geleneksel konutların korunmasına yönelik bilincin artmasıno sağlamış olup kaybolmakta olan geleneksel taş işleme sanatının canlanmasını sağlamıştır. Yapıda bulunan kitabeye göre alt katlar şabo şahho tarafından yaptırılmış, üst katlar şahho'nun çocukları tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra Hana Kuyumcuoğlu'ndan satın alınarak kamulaştırılmıştır. Midyat Çevre ve Kültür Evi, T.B.M.M. Mardin Valiliği Midyat Kaymakamlığı ve ÇEKÜL Vakfı işbirliği ile 2000 yılında onarılmış ve işlevlendirilmiştir. Başta Midyat olmak üzere bölge Turizmine büyük katkı sağlamaktadır.

Etiketler

mardin konuk ev tarihi

Fotoğraflar

Görüşler (5)

İsmail Eskici

Mardine misafir olarak geldiğimde uğradığım bir tesis.Öğle yemeğinde mardin emniyet personeli ile misafirlerden aynı yemek için farklı ücret alınmasını hiç yakıştıramadım.(orduevlerinde böyle bir uygulama göremezsiniz. )

3 yıl önce

canan agar

Yalnz hergün temizlik yapmıyorlar..söylerseniz anca..diger türlü iyi.

3 yıl önce

Azra Nisa Coban

Yenilenen odaları ile çok güzel bir hal almış. Kapılar mobilyalar, zemin laminant parkeler, duvar kağıtları, banyo ıslak zemin döeşemeleri, banyo mobilyaları hepsi çok güzel olmuş. 2010-2015 yıllarında Mardinde görev yaptığım dönemde bu saydıklarım dökülüyordu. Ama şu an çok temiz ve nezih bir oda ile karşılaştım. Terör belası yüzünden hizmet binasının girişi biraz dolambaçlı ama olsun. Emeği geçenlere teşekkürler...

4 yıl önce

fatih taylan çeker

Mardin için yeterli sayılır ne çok iyi ne çok kötü klimalı odalar avantaj kantin ve yemek güzel

4 yıl önce

Seher Sarı

Dışarıdan bakıldığında bakımsız gıbı dursada odamız mükemmeldi ayrıca temizdi konaklamak isteyenler tereddut etmesin :)

4 yıl önce

Yorum Ekle