Mekan 360

MAKEDONYA KULESİ

Görüntülenme - 6023 Yorum Ekle

Hakkımızda

Roma imparatoru Harianus tarafından kurulan Hadrianopolis'i çevreleyen surların dört köşesindeli kulelerden asıl adı Makedonya Kulesi olan kule (Saat Kulesi) günümüze ulaşan tek örnek durumundadır. Edirne Valilerinden Hazı İzzet Paşa'nın kule üstüne yaptırdığı ahşap katlar ve koydurduğu saatler sonrasında burası (1866-1867) Saat Kulesi olarak anılmıştır.
Buradaki saat uzun süre Millet Saati olarak da adlandırılmıştır. 1894 yılında ahşap katlar indirilmiş ve yerine kağir üç kat inşa edilmiştir. Fransa'da yaptırılan yeni saatler ise kulenin yapımından iki yıl sonra konulmuştur.
Kule çevresinde sürmekte olan kazılarda Roma dönemi buluntularına rastlanmaktadır. Kulenin batı yönünde surlardan kalan son parçalardan örnekler bulunmaktadır.

Etiketler

edirne makedonya kalesi

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Metin Yılmaz

Well located, really easy to get there. But I was disappointed when I entered the historical area. Because it was really dirty and careless. That's a shame of Edirne. Everywhere rubbish and some texts on historical wall which been written by sprays. I sincerely think that it has to be more protected and hope that it will be restored as soon as possible. That was a pity to see this old Byzantium monument like this.

5 yıl önce

Jacques Pasqualides

Very important pice of archeologi It is a shame to see it in abandon with rubbish every where with no respect for archeological site

5 yıl önce

CÜNEYT K.

Tarihe bu kadar ilgisiz ve sorumsuz kalınabilir.baska yerde olsa oyle bi restore edilirki tertemiz guzel bir sanat abidesi olarak turizme kazandirilir.maalesef yetkililer duyarsiz..

5 yıl önce

Kenan HAZAR

Maalesef yeteri kadar kazı yapılıp gün yüzüne çıkarılmamış, çıkarılanlarda kaderine terk edilmiş. Kulenin de elden geçip turizme açılması çok faydalı olacaktır.

5 yıl önce

Atakan Topaloğlu

Restore edilse gerçekten çok güzel bir yer. Ama bakımsızlıktan dolayı turistler tarafından ilgi görmüyor. Zaten kulenin etrafında kendinden yüksek binalar olunca görünmüyor bile kule. Yorumlardaki Cenan T isimli dayı sen Google Amca mısın o fotoğraf yükleme sayısı nedir?

5 yıl önce

Yorum Ekle