KUŞADASI KALESİ (AYDIN)

Görüntülenme - 16346 Yorum Ekle

Hakkımızda

Bir mendirek ile Kuşadası' na bağlanmış olan Güvercin Adası' nın üzerinde tarihi Bizanslılara kadar uzanan bir kale bulunmaktadır. Genova' lılar için de stratejik önemi büyük olan ada,Osmanlılar döneminde Mora isyanına kaşı adalardan gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla kullanılmış ve bu sırada tam bir yenileme görmüştür. Adaya adını veren kalenin son şeklini alması da bu döneme rastlar.
 
Osmanlı döneminde ada korsanlara karşı da bir karakol vazifesi yapmış olduğu için, Korsan Kalesi olarak da bilinir. Adanın en yüksek noktasında bulunan kule, muhafızların çevreyi gözetlenmesi için kullanılmış olup, ayrıca adada bir de su sarnıcı mevcuttur.
 
Bugün çevre düzenlemesi yapılmış olan adanın etrafında ve içinde kafeterya, restoran ve çay bahçeleri mevcuttur. turkeyarena.com Ada, Kuşadası' nın siluetine ayrı bir güzellik katmakta özellikle de geceleri ışıklandırıldığından büyüleyici bir manzara sunmaktadır. Kuşadası'ndan gitmeden mutlaka Güvercin Adası' nda ün batımı seyretmenizi öneririz.

Etiketler

kale kuşadası kalesi güvercinada güvercinada sur 360 vr sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan aydın

Fotoğraflar

Görüşler (5)

janet susan willis

Stunning area with information in Turkish and English. Lots to look around and the scenery is spectacular right on the coast. Worth a visit. I visited in January so must look even more beautiful in the Summer. Car park opposite (need to pay)

4 yıl önce

Safiah Yaman

Beautiful small castle. Big whale bone was displayed inside. I can see a tropical plant (growing wild in my place) being grown on that small "island".

4 yıl önce

Darren STORR

Small, but perfectly formed. Ideal for a quick visit as it's only a short walk from the main promenade. The views back towards Kusadasi and the coast are beautiful.

4 yıl önce

Ross Dawson

Nice little landmark. Nice walk around the old castle, with diagrams of trees, castle and the history with Turkish and English writing. Small cage with animals such as peacocks, pigeons and rabbits (one escaped when we went). Benches and good views for photos and relaxing walk and rest stop away from busy Kusadasi.

4 yıl önce

Steve Coleman

Free to visit and great place to learn more history and also to learn more about local trees and vegetation.

4 yıl önce

Yorum Ekle