Mekan 360

KOZAN KALESİ

Hakkımızda

Çukurova'nın en önemli kalelerinden biri olan Kozan (Sis) Kalesi, Amfi tiyatro şeklinde inşa edilmiş olup, Kalenin alçak surları, Tarsus Kalesi örnek alınarak yapılmıştır.Kale, kalkerden meydana gelen oldukça dik bir tepe üzerinde bulunmaktadır. 400 m. rakımlı olan bu tepe ilçeye hâkim bir konumdadır. Kozan Kalesi restorasyon çalışmasından geçmiştir. Günümüzde ise oldukça sağlam bir durumdadır.
Sis Kalesi'nin, çeşitli kaynaklarda, Asurlular tarafından yapıldığı ve sonradan da birçok el değiştirdiği belirtiliyor.
Yörenin en eski kalelerinden biri olan Kozan Kalesi, "Dağ kaleleri" zincirinin dördüncü halkasını ifade etmektedir.Kalenin, iki grup halinde inşa edilmiş 44 kule ve burcu bulunmaktadır. Güney kesimindeki tepede bir iç kale (Ahmedek) vardır. Kalede 20-30 basamak merdivenle inilen mahzenler ve gizli yollar mevcuttur. İç kale de dahil altı bölümden oluşmaktadır. Bütün bölümleri birbirine bağlayan kapılar vardır. Kalenin su ihtiyacı ise, büyük su sarnıçları sayesinde karşılandığı ifade ediliyor.
Sis kalesi, kuzey ve güney olmak üze re iki ayrı kale grubundan oluşur. Bu bölümler bir sur ile birbirine bağlanmıştır. Daha dışarıda olan ikinci sur ile, Kalede Asur, Roma ve Ermeni dillerinde yazılmış bir kaç yazıt bulunmuştur. Bu yazıtlar kalenin, tarih çağlarından günümüze kadar çok sayıda el değiştirdiğini ortaya koyar.
Kozan Kalesinden Anavarza, Karasis ve Andıl Kalelerinin görüldüğü bilinmektedir. Berrak bir havada Akdeniz'in bile görülebileceği kaleye bu özelliği farklı bir önem kazandırır.
Kozan Belediyesi tarafından kale eteklerinden yapılan çevre düzenleme çalışmaları ile kale şimdi vatandaşların yoğun olarak gittiği sosyal mekânlardan biri olmuştur.

Etiketler

kale adana kozan adana mesafe kaleler kozan kalesi adana ulaşım kozan kale tarih kozanda nereye gidilir

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Lovika and Osman

Excellent

4 yıl önce

Samuel Chang

Cool

4 yıl önce

Buse Doğrul

Super

5 yıl önce

Erkal Fidan

History place, perfect

6 yıl önce

Amine Şahin

Eşsiz bi manzarası var. Milattan sonra 3. Yüzyılda temellerinin atıldığı tahmin ediliyormuş ama yaşına göre oldukça iyi durumda. Eğer hava açıksa etraftaki diğer kaleler de net bi şekilde gözüküyor kalenin hemen altındaki kafede menengiç veya sahlep de içebilirsiniz.

4 yıl önce

Yorum Ekle