KONAK HİSARALTI CAMİİ

Görüntülenme - 20269 Yorum Ekle

Hakkımızda

İzmir Anafartalar Caddesi'nde, Kemeraltı Çarşısı içerisinde 853. Sokak’ta bulunan bu camiyi Yusuf Çamazade Ahmet Ağa 1671 yılında yaptırmıştır. Cami dükkânlar ve yapılar arasında sıkışmış durumdadır.

Kesme taştan yapılan caminin önünde üç kubbeli bir son cemaat yeri bulunmaktadır. İbadet mekânı kare planlı olup, üzerini merkezi tromplu bir kubbe örtmektedir.Caminin dış kenarları saçak hattından yüksek yuvarlak kemerli dışa taşkın birer pencere ile aydınlatılmıştır. Bunun dışında ibadet mekânı iki sıra halinde pencerelerle aydınlatılmıştır. Bunlardan alt sıradakiler yuvarlak kemerli olup, ikinci sıra pencereler daireler halindedir.

Minber ve mihrabı bir özellik taşımamaktadır. Caminin içerisi XVIII. yüzyıla tarihlenen kalem işleri ile bezenmiştir. Bu bezeme XX. yüzyılın ikinci yarısında yapılan onarımlar sırasında eski izlere dayanılarak yenilenmiştir.

Kesme taş kaideli minaresi yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir. Caminin bitişiğinde XVIII. yüzyılda yapılmış bir sebil bulunmaktadır.

Etiketler

konak çarşı kemeraltı çarşı

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Michael-Murat Basaran

A very small mosque. Built in year 1748, the mosque is in the famous Konak square of İzmir. It is built in a octogonal plan which makes it amazing. It is still as a mosque in use, as you see in my pictures. I was here: 02 August 2018

3 yıl önce

Indra Utama

Old mosque but well maintained

3 yıl önce

Rama Lawendatu

Beautiful small masjid

3 yıl önce

Bilal Ahmed

Such a beautiful experience.

3 yıl önce

Abdulhafiz Sayyed

Old and famous mosque

3 yıl önce

Yorum Ekle