İZMİR B.B. AHMET PİRİŞTİNA KENT ARŞİVİ VE MÜZESİ KONAK Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com
MÜZELER Tarih Müzesi

İZMİR B.B. AHMET PİRİŞTİNA KENT ARŞİVİ VE MÜZESİ

Hakkımızda

Kent Müzesi, kentin tarihini görsel olarak sunan bir birimdir. Kent Arşivi aracılığıyla sergilerde kullanılan görsel materyaller, İzmirlilerin kent bilincine katkıda bulunmak açısından önem taşımaktadır. Kent tarihi ve kültürünün en geniş ve en parlak paylaşıma sahip vitrininin Kent Müzesi olduğu, son yıllarda dünya genelinde kabul edilen bir gerçek olarak dikkati çekmektedir. Bu müzeler bir anlamda kentsel belleğin gösteri sahnesidir. Dolayısıyla Kent Müzesi, sadece teşhir mekanı değil, aynı zamanda kültürel etkileşim ve yönelimin hakim olduğu bir kamusal alandır. Üstelik bu kamusal alanın nasıl düzenleneceğine karar vermek ve onu değiştirmek isteğe bağlıdır. Sergiler, istenildiğinde yeniden düzenlenebilmekte ve hedef kitlesine göre tekrar tekrar değiştirilebilmektedir. Bu nedenle İzmir Kent Müzesi, durağan bir obje müzesi olarak değil, sınırsız sayıda ve formda sergi yapılabilen bir "okunur müze" olarak tasarlanmıştır.

Etiketler

museum photo fotoğraf visit resim mikrofil defter yazma el koleksiyon belge marsiya

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Oksana Prodius

Very nice and cozy museum - all kinds of vehicles ever used in Izmir are available for seeing. Despite of being very small, it is informative and not boring. Don't forget to take a picture near the old bus or funicular and after try the modern ones to compare ;-)

5 yıl önce

Shkak Jalal

Nice small museum

4 yıl önce

zeynep akyel

Izmir dıșından gelenler için çok hoș ve öğretici bir yer olmuș. Müzeyi gezdikten sonra soru cevap kısmı ile bilgiler akılda kalıcı olması sağlanmıș.Izmir hakkında bilgi almak isteyenler için mutlaka uğramaları gereken bir müze. Biz sadece ulașım bölümünü gezebildik. Diğer bölüm tadilattaydı.

2 yıl önce

ilke ülker

Güzel bir müze idi. Eski toplu taşıma, biletleri vb sergileniyor.Ayrıca çıkışta bir Atatürk ve kurtuluş savaşı sergisine bağlanıyor sergi salonu. Bu sebeple İzmir e yakışan kent arşivi tamamlanmış oluyor.

3 yıl önce

Cansu İşler

Kent ulaşım tarihi ve Kurtuluş Savaşı son 15 gününü anlatan 2 ayrı odada gezilmeye ve görülmeye değer. Çalışanları yardımsever. Soru cevap kutuları ile de kısa ama anlamlı vakit geçirebilirsiniz.

3 yıl önce

Yorum Ekle