İZMİR ARKEOLOJİ MÜZESİ KONAK Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com
Arkeoloji & Etnografya Müzeleri MÜZELER

İZMİR ARKEOLOJİ MÜZESİ

Hakkımızda

İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir ili ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği müze. İlk Arkeoloji Müzesi, üç senelik eser toplama ve derleme çalışmalarından sonra, 1924’te, Basmane Kapılar semtinde kurulmuş, sonrasında 1927 yılında, Ayavukla (Gözlü) Kilisesi’nde ziyarete açılmıştır.1951 yılında, Kültürpark’ta, ikinci bir Arkeoloji Müzesi daha hizmete girmiştir. Bayraklı (Smyrna), Efes, Bergama, Milet, Klazomenai, Teos ve İasos gibi Ege Bölgesi çeşitli bölgelerinde kazılarda ortaya çıkarılan ve Batı Anadolu tarihine ışık tutan buluntular müzede ve müze bahçesinde sergilenir. Çevresindeki antik kentlerden gelen eserlerin yoğun olmasından dolayı yeni bir müzeye ihtiyaç duyulmuştur. Bunun üzerine; Konak’ta, Bahribaba Parkı içinde 5000 m2’lik alandaki yeni müze binası, 11 Şubat 1984 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Üç katlı müze binasının ikinci ve üçüncü katlarında sergileme salonları, birinci katta idari bölümler, zemin katında, tüm eserlerin ayrı kategorilerde korunup saklandığı eser depoları, restorasyon laboratuarı, kütüphane yer alır. Taş Eserler Salonu, aynı zamanda müzeye giriş katı da olan orta katta yer alır. Bu bölümde; mermer ve taş heykeltıraşlık eserleri içeren büyük heykeller, büstler, portreler ve masklar sergilenmektedir. Müzemizdeki plastik eserler, sadece Hellenistik (M.Ö.330-30) ve Roma (M.Ö.30- M.S.395) dönemlerine aittir. İzmir Arkeoloji Müzesi’nin en çarpıcı eserleri arasında bulunan Roma Dönemi’ne tarihlenen mermer “Androklos Heykeli’nin” Efes’in kurucusu Androklos’a ait olduğu düşünülmektedir. Üst katta bulunan Ord. Prof. Ekrem Akurgal Seramik Eserler Salonu ise; kronolojik bir sıra halinde düzenlenmiştir. Bu salonda çeşitli kazılardan ele geçmiş olan; Prehistorik Çağlar’dan Bizans Dönemi’ne kadar çok sayıda eser sergilenmektedir. Ege Denizi’nde batıklardan çıkan; “Bronz Koşan Atlet Heykeli” ve “Bronz Demether Heykeli” müzemizin en ilgi çeken eserlerindendir. Bronz heykellerle aynı katta bulunan “Hazine Odası’nda”; Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans ve İslami Dönem’e ait sikkeler ile; Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemlerine ait altın, gümüş ve kıymetli taşlardan süs eşyaları ve de cam eşyaları görmek mümkündür. “Altın Ağız ve Göz bantları”; Göz ve ağız bantları ince bezemesiz yapraktan yapılmıştır. Eski Yunan inanışına göre, bir insan öldüğü zaman ağzı ve gözleri hemen kapatılırdı. Başlangıçta kozmetik bir amacı olduğu sanılan bu gelenekle, daha sonra canın (Psyche), insan bedeninin ağız, gözler ve burun deliklerinden çıktığı inancı arasında bir bağ kurulmuş olup, böylece bu geleneğin, ölümden sonraki hayatla ilgili bir anlam kazanmış olabileceği düşünülmektedir. Müze bahçesinde ise, çeşitli kazılardan ele geçen heykeller, lahitlerin sergilendiği bölüm, steller, yazıtlar, mimari parçalar yer almaktadır.

Etiketler

museum visit roma maske androklos heykel bronz koşan atlet arkaik hellenistik bizans islam 360 vr sanaltur sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Henk Wierenga

A must see. A collection this complete is really exceptional. On top of that the documentation, if you make pictures, provides you with a complete archeology course. In other words, it is very comprehensive. Statues, even if headless, display all development stages in Antiquity, with some top pieces from Efese. The treasury is really stunning, with some of the oldest coins in the world and outstanding jewellery. There are also good mosaics and a very complete collection of ceramics. The collection would probably be displayed differently in the West, but I cannot find anything against old fashioned order.

3 yıl önce

Jeroen Mourik

Some beautiful artifacts, some of very high quality. I thoroughly enjoyed my visit. Like in most Turkish museums, you have to dance or skip to trigger the light sensors. I was wondering about the height of the curator though, because one should walk on his/ her knees to be at the right eye level to enjoy many of the treasures on display.

3 yıl önce

Julie Storr

Some of it was shut. However the parts that we could say we're great. My fiance was fascinated.

3 yıl önce

Pedram Kaya

Needs some redecoration, and an interior designer to give the place the gravitas appropriate for the magnificent pieces in this collection. The air conditioning was a great break from the 40 degree celsius heat of the Aegean sun.

3 yıl önce

Bilal Ahmed

Was awesome seeing relics from the past

3 yıl önce

Yorum Ekle