Mekan 360

Hakkımızda

 İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını kitlelere ulaştırmak ve kültürel kimliğini uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak amacıyla disiplinlerarası etkinliklere ev sahipliği yapan bir müzedir.
 Modern ve çağdaş sanat alanlarındaki üretimleri uluslararası bir yönelimle koleksiyonunda toplar, korur, belgeler ve sergileyerek sanatseverlerin erişimine sunar.
 Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat sergileri düzenleyen ilk özel müzesi olarak 2004 yılında, İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki 8.000 metrekarelik bir alanda kurulmuştur.
 Süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, restoran ve mağazası ile çok yönlü bir hizmet alanı sunar.
 Müzenin koleksiyonları, sergileri ve eğitim programları, her kesimden ziyaretçiye sanatı sevdirmeyi ve onların etkin biçimde sanata katılımlarını sağlamayı hedefler.

Etiketler

çağdaş eğitim sosyal kütüphane sergi sanatsever kültür uluslararası

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Mohamed Kara Ali

Contemporary museum sitting in the middle of old part of Istanbul. Good collections and impressing. After wondering around the contemporary museums in other cities in Europe, Istanbul doesn't disappoint me. Go wondering around the neighborhood too.

5 yıl önce

Norberto Lopes

Fairly small museum but worth visiting. The staff was very nice, the way they set up the exhibits was great and everything was clearly explained. Recommend a visit if you're around the area.

5 yıl önce

Jordan Owens

Great museum. Small enough see everything in a few hours but big enough that you'll have a good time and get your money's worth. The audio guide is good to have if you're interested in hearing directly from the artists.

5 yıl önce

Maheen T

Easy to locate the museum. A few art works were interesting to me, not all. I had more expectation actually. Then again new art works are displayed from time to time, so maybe it was during my visit i did not find anything too exciting. If one wants to skip this place, you did not miss out much. Paid entrance. Clean restrooms. Stairs and elevators are available. Nice location outside the museum too, you could walk next to the water.

5 yıl önce

Shabih Haider

Amazing place. Very well designed and managed. A lot to see inside. Exhibitions are held frequently.

5 yıl önce

Yorum Ekle