Mekan 360

İNSUYU MAĞARASI BURDUR

Görüntülenme - 54164 Yorum Ekle

Hakkımızda

Batı Toros  Dağları’nın Göller Bölgesi’nde ve Burdur-Antalya karayolunun   güneydoğusunda, deniz seviyesinde 1200 m. yükseklikte yer alan İnsuyu Mağarası,   Burdur şehir  merkezine 11 km uzaklıkta bulunmaktadır.
İnsuyu Mağarası, Burdur-Antalya Karayolu üzerinde, ülkemizde turizme ilk açılan mağaradır(1966). 597 m uzunluğundadır. Su yüzeyine paraleldir. İçinde akarsular ve göller bulunmaktadır.
597 metrelik bölümü gezilebilen mağaranın içinde birbirleriyle bağlantılı irili ufaklı dokuz göl vardır. Bunlardan "Büyük Göl" adıyla anılanı 512 m2’lik alanıyla Türkiye’nin en büyük yer altı gölüdür.
Oluşumu 10 milyon yıl öncesine dayanan mağara, yukarıdan damlayan kireçli suların katılaşmasıyla oluşan kolonlar ve tavandan aşağıya sarkan kalker birikintileriyle bir saray görünümündedir. Dilek Gölü’nde bulunan dikit, 6 metrelik boyuyla Türkiye’nin en büyük dikitidir .Mağarada  etkileyici güzellikte sarkıt, dikit ve sütunların yanı sıra değişik boyutlarda  9 adet gölcük yer almaktadır. Bunlardan “Büyük Göl” adıyla anılan göl 512 m2’lik  alanıyla, Türkiye’nin en büyük yeraltı gölüdür.

Giriş bölümünde bulunan tabelada efsane şöyle anlatılır:
Sagalassos kentinin yüce kralı Severianus biricik kızı Asumeyi soylu bir ailenin oğluyla evlendirir. Ama çiftler geçinemezler. Yüce kral çok üzülür, üzüldüğü kadar da kızgındır. Çiftleri cezalandırmak için adamlarına emir verir. Çifti İnsuyu mağarasının en uzak köşesinde ölüme terkeder.
Günler birbirini kovalar. Çift, İnsuyu mağarasının şifalı sularından içerek beslenirler. Bu arada ne olduysa, çift birbirini sevmeye başlar. Onların büyüyen sevgisi bir ışık olur ve mağaranın çıkış kapısını gösterir.
Mağaranın mı yoksa prensesin mi büyüsüdür, o günden sonra mağarayı ziyaret eden karı ile koca aynı yastıkta kocamış, sevgililer ise hiçbir zaman ayrı düşmemiştir.

Etiketler

insuyu mağara burdur gezi su in en yer altı göl

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Contributor Woojhan

Everything is just fine with this cave. But a friendly reminder: inside is really cold so better bring something along side with you. A coat maybe.

5 yıl önce

tuliz b.

Natural cave. Nice view. There is a cafe outside the cafe.

5 yıl önce

Melih Yapıcı

Good and long cave for see around. But in the entry you see there is a lake in fhe cave but i didn't see

5 yıl önce

Mert ALTA

Be sure to wear clothes to keep warm, inside was 5C when outside temp was 35C

5 yıl önce

Cansu Süer

A natural beauty but unfortunately the water inside is almost dried up. It says there are 9 different lakes inside the cave but none of them is left.

5 yıl önce

Yorum Ekle