Mekan 360

İNCİRHAN KERVANSARAYI BURDUR

Görüntülenme - 49658 Yorum Ekle

Hakkımızda

13. y.y.'da (1239 - 40) Selçuklu sultanlarından Keykubat Bin Keyhüsrev'in yaptırdığı Antalya'yı Ağlasun - Eğirdir üzerinden Konya'ya bağlayan 4. Menzil üzerinde bulunan İncir Handır.Avlusuyla beraber uzunlamasına dikdörtgen bir plan gösterir. Kışlık kısmının üstü tamamen kapalıdır. Avlunun revaklı olup, olmadığı kazı yapılmadan söylenecek durumda değildir. Kışlık kısmım içte 39x25x28,86 dıştan 44,05x33,66 m. ölçülerini göstermektedir. Doğu yönündeki kayalık alan doğru yayılmakta ve kayalık alan da koruma duvarı bir sur gibi yapılmıştır.Orta eksen göre simetrik bir yapıdır. Taç kapının bulunduğu kısım 1.60 veya 1. 70 m., doğu tarafı ise tavan örtüsüne kadar yaklaşan toprak dolguludur. İçeriye, içeri doğru eğimli ve istiridye kabuğu şeklinde yivli, tonozlu bir nişin korumasına alınan basık kemerli bir kapı ile girilir. Kapı kemerinin üzerinde yukarısı sivri kemer şeklinde biten düz satıhlı kısımda hanın dört satırlık kitabesi bulunmaktadır.Yakınındaki Roma Hamamı ve çeşme yapısına ait kalıntılar bu güzel Selçuklu yapısını tamamlamaktadır.Sütunların üzerinde geometrik desenlerle bezeli iki rozet motifi ile karşılıklı iki arslan tasviri vardır. Kervansaray avlulu ve kapalı mekan olarak iki kısımdan oluşturulmuştur. Ne yazık ki avlusu yok olmuştur. Basık kemerli kapının üzerinde dört satırlık kitabede şunlar yazılıdır:

-EMERE BİMARE HAZELMAN-UL MUBAREK
(Bu mübarek hanın inşası)
-ES SULTAN-ÜL AZAM ŞAHİNŞAH-ÜL MUAZZAM MALIKİ RIKAP-ÜL ÜMEM
(Ümmetlerin maliki büyük sultan ve muazzam şahinşah)
-SEYYİD SELATİN-ÜL ARAP VEL ACEM SULTAN-ÜL BERNU BAHREYN ZÜLKARNEYN-ÜL ZAMAN İSKENDER SANİ TAÇ
(Arap ve acem, kara ve denizlerin sultanı, zamanın ikinci İskenderi)
-ALİ SELÇUK GIYASEDDÜNYA VADDİN EBUL FETİH KEYHÜSREV VEL KASM EMİR-ÜL MÜMİNİN Fİ SENETÜ SELASİN VE SİTTİ MİE
(Müminlerin emiri, fetih babası, II.Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 636 senesinde yaptırılmıştır)

Etiketler

burdur incir han selçuklu mimari kervan saray tarih

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Osman Eravşar

Caravanserai has got most elaborate decorative in Anatolia.

5 yıl önce

Kemal Candar

Restorasyon yapılıp insanlığın hizmete sunulması gereken tarihi bir mekandır. Turistik değerleri olan tarihi ve sanatsal bir kültürel varlıktır.

5 yıl önce

Fatih Bilgin

Harika bence tam top oynamalık

5 yıl önce

Murat Erdogan

İncir Hanı günümüzde Bucak İlçesi’nin 6 km. kadar batısında, İncirdere Köyü yakınında, yanında gür bir pınarı olan tepenin kıyısında bulunmaktadır. İncir Han, Anadolu Selçukluları döneminde Antalya-Isparta kervan yolu üzerinde yer alan Evdir, Kırkgöz ve Susuz Han’dan sonraki dördüncü menzil noktasıdır. Vaktiyle hanın önünde pazar kurulduğu söylenmektedir. Hanın uzun salonunun üstü yıkılmış olup, diğer bölmeler sağlamdır. Yağmur ve rüzgarın tesiriyle bu kervansarayın içi kısmen toprakla dolmuştur. Beyaz mermerden yapılan, içe doğru oymalı ve kemerli kapı Selçuklu mimari tarzının şaheserlerindendir. Kapının üst kısmının ortasında bulunan kitabeye göre; bu kervansarayın, Anadolu Selçuklu sultanlarından Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1239-1240 tarihlerinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Han’ın 200 m yakınında hamam ve çeşme vardır. Hamam bugün yıkıktır ama çeşme akmaktadır. Hamam, İncir Han ile birlikte bir külliye oluşmuştur

5 yıl önce

İBRAHİM YILDIZ

İncirhan Kervansarayı, Burdur'un Bucak ilçe merkezine 7 km uzaklıkta İncirdere Köyü’nde yer alan handır. Tarihi Kervansaray, Burdur'da Türklerin hakimiyet sürdüğü dönemlere ait olan en önemli yapılar arasında gösterilmektedir. Tarihi han 1200'lü yıllarda Anadolu Selçuklu Hükümdarı Gıyaseddin Keykubad tarafından inşa ettirilmiştir. Yoldan geçen kervanların konaklaması amacıyla inşa edilen kervansaray yapıldığı dönemde aktif bir şekilde kullanılmış. Sürekli olarak kullanıldığı dönemler boyunca bölgedeki ticarette ve yolculuk faaliyetlerinde önemli katkılarda bulunmuştur. Kervansaray'ın en çok dikkat çeken özelliği, yoğun süslemelerle ve figürlerle dolu olan kapısı ve işlemeli duvarlarıdır. İncirhan Kervansarayı'nın günümüze kadar büyük bir kısmı ayakta kalmayı başararak gelebilmiştir. Halen kısmen ayakta duran İncirhan'ın taç kapısından ilk adımı atıp içeri girdiğinizde sizi fazlasıyla etkileyecek. Şuan birçok Selçuklu kervansaraylarının ayakta kalamaması İncirhan Kervansarayı'nın önemini daha da arttırmaktadır. Burdur'u ziyaretiniz sırasında bu tarihe meydan okuyan ve ayakta kalıp sizi farklı anlara götürecek olan yapıyı mutlaka ziyaret edin. Bölgede yakın aralıklarla inşa edilen Susuz ve İncirhan Kervensarayları bu uğrakların Akdeniz’e ulaşmadan önceki son uğraklar olması nedeniyle hem bu önemlerine atfen inşa edilmiş hem de zaman içinde bu iki Kervansaray ticaret ve sosyal yaşam içinde önemlerini ve itibarlarını arttırmışlardır. Kazı öncesi ve kazılardan sonraki resimleri ekledim kazı sonrası toprak altında kalan giriş avlusu gün yüzüne çıkarıldı.

5 yıl önce

Yorum Ekle