II.KILIÇARSLAN TÜRBESİ AKSARAY

Hakkımızda

Sultan II Kılıçarslan Aksaray Kalesi önünde savaşırken ölmüş, mumyalanarak burada yapılan bir kümbete gömülmüştür Aynı zamanda bu türbede Aksaray’da boğdurulan IVKılıçarslan’ın iç organları da gömülüdürTürbenin orijinal hali bilinmemektedir Bir deprem sonucu yıkılan türbe sonradan yeniden yapılmıştır Türbenin ne zaman yapıldığı kesinlik kazanamamıştır Türbe üzerinde kitabe yeri olmasına rağmen, kitabe günümüze ulaşamamıştır

Kaynaklardan öğrenildiğine göre bu türbenin de Konya’daki IIKılıçarslan’ın türbesinde olduğu gibi sandukalarının ve kubbesinin çinilerle süslü olduğu sanılmaktadır IDünya Savaşı sırasında Kılıçarslan Tepesi denilen bu yerde Alman askerleri karargâh kurmuş, türbenin çini ve sandukaları Almanya’ya kaçırılmıştır Yakın tarihlerde define arayıcılarının tahrip ettiği bu türbe Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce onarılmıştır

Etiketler

mumya kale kümbet türbe kitabe savaş sultan sanduka kubbe karargah define

Fotoğraflar

Görüşler (5)

bnymn sclms

Hiçbir bilgilendirme yok. En yakın tabela 3-4 km uzağında. Yolun birkaç kilometresi toprak yol. Dandik bir tarkatın dandik bir şeyhinin kabri bile 2. Kılıcarslan'ın kabri yanında 5 yıldizlı otel gibidir. 2. Kılıçarslan için kesinlikle ziyaret etmek gerekiyor.

3 yıl önce

Davut ELÇİ

Aksarayın kapısını açan yiğit komutan ecdadımız dan almış adını Fatihalar Yasinler onun için

3 yıl önce

Gürbüz Tüzün

Aksaray'ı tepeden görüyorsun Hasan dağını net görüyorsun serin tarihi bir mekan ama Kılıçaslan türbesine zarar vermişler her tarafına isim kazımışlar. Etrafı çok bakımsız bakanlığın tarihi yerlere verdiği değer budur.

3 yıl önce

Metin AKKURT

Sultan II.Kılıçarslan Aksaray Kalesi önünde savaşırken şehit olmuş ve iç organları buraya gömülmüştür. Naaşı ise mumyalanarak Konya’ ya gönderilmiştir.Aynı zamanda bu türbede Aksaray’da boğdurulan IV.Kılıçarslan’ın iç organları da gömülüdür.Türbenin orijinal hali bilinmemektedir. Bir deprem sonucu yıkılan türbe sonradan yeniden yapılmıştır.Türbenin ne zaman yapıldığı kesinlik kazanamamıştır.Türbe üzerinde kitabe yeri olmasına rağmen, kitabe günümüze ulaşamamıştır. Kaynaklardan öğrenildiğine göre bu türbenin de Konya’daki II.Kılıçarslan’ın türbesinde olduğu gibi sandukalarının ve kubbesinin çinilerle süslü olduğu sanılmaktadır. I.Dünya Savaşı sırasında Kılıçarslan Tepesi denilen bu yerde Alman askerleri karargâh kurmuş, türbenin çini ve sandukaları Almanya’ya kaçırılmıştır.Yakın tarihlerde define arayıcılarının tahrip ettiği bu türbe Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce onarılmıştır.

4 yıl önce

Bahadır Arda Durukan

Seyirtepesindeki yol kapalı malesef...

3 yıl önce

Yorum Ekle