Mekan 360

HİERAPOLİS

Görüntülenme - 58063 Yorum Ekle

Hakkımızda

HİERAPOLİS

(Yunanca: Ἱεράπολις 'kutsal şehir') Pamukkale (Denizli) yakınlarında bulunan bir antik kenttir. M.Ö. 190 yılında II. Eumenes tarafından kuruldu. M.Ö 2. yüzyılda Roma egemenliğine giren şehir altın dönemini bu zamanlar yaşadı ve depremlerle yıkıldıktan sonra tamamen Roma mimarisiyle bezendi. İsa' nın havarilerinden Aziz Philippus' un burada öldürülmesi şehre dini bir önem de kazandırmıştır. M.S. 395' te Bizans' ın, daha sonra 1210' da Anadolu Selçukluları' nın sınırları dahilinde kalmıştır.

Tedavi amacıyla da kullanılan Pamukkale yeraltı suları (travertenler) sayesinde tarih boyunca turist çekmiştir.Hamam, yolcuların yıkanarak şehre girmeleri için şehrin dışına inşa edilmiştir.

Tiyatro kapasitesinin 9.500 kiþi olmasından dolayı şehir nüfusunun 95.000-100.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Tiyatrosunun tasarımından burada gladyatör dövüşleri yapıldığı anlaşılır. Sahne altındaki çukurluk bölümle oturma sıraları arasında seyircileri vahşi hayvanlardan korunmak için yaklaşık bir metrelik yükseklik farkı vardır. Gladyatör dövüşlerinin olmadığı tiyatrolarda bu fark bulunmamakta, sıralar sahne düzeyinden başlamaktadır.

Şehrin giriþ kapısında işlenmiş olan Medusa figürü, tanrıya Medusa'dan korunmak için yapılmıştır. Bu inancın Türk kültürüne nazar boncuğu olarak geçtiği sanılmaktadır.

Şehir, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır.

Etiketler

hierapolis antik kent antik çağ şehir 360 sanal tur pano mekan360 panoramik

Fotoğraflar

Görüşler (0)

Yorum Ekle