TARİHİ MEKANLAR

HİDİV KASRI İSTANBUL CANLI YAYIN

Hakkımızda

Hıdiv Kasrı, İstanbul’un Beykoz ilçesinde Çubuklu sırtlarında bir yapıdır. 1907 yılında Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılmıştır. Dönemin mimari modasına uygun olarak art nouveau tarzındadır.Hıdivlik makamı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır valilerine verdiği ünvandır. Osmanlı’nın Mısır valilerinden olan genç yaştaki “Hıdiv Abbas Hilmi Paşa”‘nın,19. yüzyılın sonlarında, Mısır’daki İngiliz nüfuzunu kırabilmek ve Osmanlı Devleti’nden destek sağlayabilmek için uzun süreli İstanbul’da kalması gerekti. Bunun üzerine, 1903 yılında günümüzde kasrın bulunduğu yerde bulunan iki ahşap yalı satın aldı. Abbas Hilmi Paşa bir süre sonra yalılarının arkasındaki ağaçlık yamaçları ve üst düzlüğü kapsayan 270 dönümlük bahçeyi de aldı. Ahşap yalıları yıktıran Abbas Hilmi Paşa, 1907 yılında, 1000 m2 alan üzerine, İtalyan Mimar Delfo Seminati’ye, o devrin mimari modasına uygun olarak Art Nouveau tarzında görkemli bir kasır ve üzerine İstanbul Boğazı’nı gören kule inşa ettirdi.Mısır’ı işgal eden İngilizler, ülkeye krallık sistemini getirerek, Abbas Hilmi Paşa’nın Hidivlik unvanını elinden aldı. Abbas Hilmi Paşa, tahttan düşürülmesi üzerine İsviçre’ye yerleşerek (ya da sürgüne gönderilerek) burada yaşamını sürdürdü. Paşa’nın ailesi ise Hidiv Kasrı’nda 1937 yılına kadar kaldı. Aynı yıl, İstanbul Belediyesine Hidiv Kasrı’nın satışı gerçekleştirildi.Uzun süre bakımsız kalan kasır, 1984 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu adına Çelik Gülersoy tarafından restore ettirildi ve bir süre otel olarak hizmet verdi. 1994-1996 yılları arasında yeniden restore edilen Hidiv Kasrı’nın işletmeciliği, 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan Beltur’a geçti. Şu anda lokanta ve sosyal tesis olarak kullanılmaktadır. Kasrın bir yüzündeki İstanbul ‘un en büyük gül bahçelerinden olan dış mekanı ve tarihi iç mekanında ayrıca düğün gibi organizasyonlar da düzenlenmektedir. Arkasındaki koruluk ve dik yürüyüş yolu ise spor ve yürüyüş yapanlarca değerlendirilir.Muhakkak gezilip görülmesi gereken İstanbulun sayılı güzelliklerinden biridir Hidis Kasrı.Kasrın mimari olarak, Osmanlı mimarisinin dışında, batılı tarzı (art nouveau) vardır. Ana girişin ortasında mermerden ihtişamlı ve anıtsal bir çeşme vardır. Tavanı çatıya varıncaya kadar yükselir ve vitrayla kaplıdır. İçinde çeşitli yerlerinde zarif çeşme ve havuzlar vardır. Bina plan olarak, salonlar arasındaki bağlantılar aracılığıyla havuzun etrafında bir daire çizmektedir. Bu daire sadece giriş holü tarafından kesilmektedir. Bu holdeki tarihi asansör dikkat çekici başka bir detaydır. Üst katta ise özel odalar bulunmaktadır.Çubuklu İstanbul’da Boğaziçi’nin Anadolu yakasında Beykoz ilçesine bağlı bir semttir. Kuzeyinde Paşabahçe, güneyinde ise Kanlıca bulunur. Çubuklu’nun sırtlarında Mısır’ın son “bağımsız” hıdivi olan Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılmış olan Hıdiv Kasrı bulunur. Halil Ethem Bey Yalısı semtteki önemli bir diğer yapıdır.

Etiketler

tarih hidiv kasrı istanbul beykoz mimari

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Mehmet Selim Kazokoglu

Beautiful historical place with both restaurant and cafe Suitable for big events

9 ay önce

Nooraldeen Khalidi

HİDİV KASRI, very nice place in Beykoz , İstanbul. Gardens, cafe, and restaurant in a historical place, build in 1907, open from 9:00 to 23:00

1 yıl önce

Arzu KOŞDEMİR

Güzel bir yürüyüş parkuru ve yürüyüşe eşlik eden muhteşem bir manzara. Son derece keyifli bir yer. Sosyal tesisler hafta sonu ortalama lezzetler sunuyor. Fakat hafta içi gelebilirseniz,kasrın iç kısmında yer alan restoranda çok lezzetli saray yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Defalarca gelseniz de sizi kendine çeken bir yer.

7 ay önce

Recep Genç

Çevre düzenlemesi ve yemekleri ile huzur dolu keyifli anlar yaşanacak nadide bir mekan devlet kar amaçsız sosyal tesis

7 ay önce

Alp Kurtbogan

Hidiv kasrı beykozun kanlıca semtinde yer alan muhteşem ötesi bir park alanıdır. Doğa ile iç içedir. İçeride araçların dolaşması yasaktır. Ateş yakmamak kaydıyla piknik yapabilirsiniz. Özellikle romantik ve güzel bir gün geçirmek istiyorsanız tercihiniz olabilir. Araç ile ziyaret edenler için bir otopark bulunmaktadır. Otoparkın ücreti sabit ve günlüktür. İçerde yürüyüş yapabileceğiniz bir yol bulunmaktadır. Rahatlıkla bisiklet, yürüyüş vb sporları yapabileceğiniz gibi spor aletleride bulunmaktadır. Yaz günlerinde dondurma vb şeyler satın alabileceğiniz satış alanları açılmaktadır. Özellikle ilk bahar ve kışın eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Boğazı kolaylıkla görebileceğiniz hidiv kasrı boğazın incisi olarak bilinen beykozun gözbebeğidir.

10 ay önce

Yorum Ekle