HATAY ASİ NEHRİ KÖPRÜ

Görüntülenme - 27662 Yorum Ekle

Hakkımızda

Orontes olarak da adlandırılan Asi Nehri (العاصي) Lübnan Bekaa Vadisi'nin doğu kısmından doğar ve Türkiye Hatay ilinden Akdeniz'e dökülür. Asi Nehri'nin toplam uzunluğu 386 km olup, nehrin büyük bölümü Suriye toprakları içinde bulunmaktadır. Türkiye topraklarındaki uzunluğu 88 km'dir. Antakya ile Akdeniz'e doğal su yolu bağlanmış olan Asi Nehri'nin ortalama su debisi 30 m³/sn dir. Kış mevsimi ile ilkbaharda taşkınlar nedeniyle pek çok su baskını yaşanmıştır.
 
Orontes olarak da adlandırılan Asi Nehri Lübnan'da Baalbek yakınında El-Bikakısmından dağlardan inen sellerin birleşmesiyle doğar sonra suriyeye girer Humus yoresindeki bazaltı lav akıntıları etkisiyle yolunu saparak Hama kireçtaşı playolarına yönelir ve Gab sazlığına girer oradan çıktıktan sonra bir süre Suriye _Türkiye sınırında akar ve Hatay ilinden Akdeniz'e dökülür. Asi Nehri'nin toplam uzunluğu 386 km olup, nehrin büyük bölümü Suriye toprakları içinde bulunmaktadır. Türkiye topraklarındaki uzunluğu 88 km'dir. Antakya ile Akdeniz'e doğal su yolu bağlanmış olan Asi Nehri'nin ortalama su debisi 30 m³/sndir.
 
Kış mevsimi ile ilkbaharda taşkınlar nedeniyle pek çok su baskını yaşanmıştır.Humus şehri yakınlarında geniş bir göl ve bataklık meydana getirir. Amik Gölünün sularını boşaltan Karasu (Küçük Asi), Harbiye Çağlayanının suları ile beslenir. Karasu'ya akan Asi Irmağı, dar bir boğazdan geçerek Antakya'dan geçer. Burada ünlü Harbiye Çağlayanlarını meydana getiren ve gür kaynaklarla beslenen Defne Suyu karışır. Daha sonra genişliği 30-40 metreyi bulur Samandağ'ın güneyinde Akdeniz'e dökülür. Asi nehri hemen bütün yatağı boyunca yer yer ova ve tekne şekilli geniş vadiler, zaman zaman da dar ve derin boğazlar oluşturur, Denize döküldüğü yerde geniş bir delta meydana getirmiştir.
 
Pek çok kişilerce Asi Nehri ters akar görüşü hakimdir. Fakat, henüz bunun bilinen bilimsel bir çalışması bulunmamaktadır. Bazı coğrafya kaynaklarında ve forumlarında bu tartışmalar mevcuttur.[1] Bazı inanışlara göre de Hz. Musa Kızıl Deniz'i asası ile ikiye ayırdıktan sonra Asi Nehri tersine akmaya başlamıştır.

Etiketler

asi antakya hatay köprüler köprü

Fotoğraflar

Görüşler (5)

شہخہصہيہة ألمہنہحہرفہ

It's from the ancient ruins.

4 yıl önce

Mehmet Yoldaş

Romalılardan kalma tarihi taş köprü, yeni restore edildi ve halen kullanılmakta. Civarda pek manzara yok ancak, tarihi değer açısından uğrayabilir.

4 yıl önce

yusuf agca

Güzel manzaralı bir yer fotoğraf çekilmek için uygun bir yer.

4 yıl önce

Özkan Çalışkan

Antakya ya gidilmişse görmenizi tavsiye edeceğim yerlerden biri.Kısa zaman önce restorasyona uğramış.nehrin ters aktığı da bi başka ilgi çekici şey.Görmenizi tavsiye ederim.

5 yıl önce

Levent Emir Şan

Mavi Tebeşir Okulları

4 yıl önce

Yorum Ekle