Mekan 360

HALK KÜTÜPHANESİ AKSARAY

Hakkımızda

Merkezde Ulu Camii’nin yanında Osmanlı (Türk)Mimari Tarzına uygun muntazam, Hacıbektaş taşından yapılmıştır. Binanın yapımına Aksaray Valisi Abdullah Sabri KARTER zamanında 1924 yılının Haziranında başlanmış olup, yine Aksaray Valisi Ziya GÜNAR’ın zamanında 1926 yılının Mayıs ayında tamamlanmıştır (1340 -134). Bina Türk ustası Kayserili Şeyh Usta tarafından yapılmış olup, yapımına ve teşrifatına 20.000 (Yirmibin) lira harcanmıştır. Binanın duvarları çiçek kabartmalarıyla süslenmiştir.

Kütüphanenin şehir merkezi tarafındaki kapısının üzerinde Zamanın Aksaray Valisi Vali Ziya Bey’in yazdığı bir kitabe vardır.

Bu Kitabe Vali Ziya Bey tarafından yazdırılmıştır. Kitabenin yazarı Mühendis Galip Bey’dir. Galip bey 3. mısradaki “Ziya” kelimesini kavis içine almıştır ki yaptıranın ismi ebediyen yaşasın.

Kütüphane binasının yapıldığı Hacı Bektaş Taşıyla ilgili o yıllarda bir hurafe uydurulmuştur. Bu taş güya Hacı Bektaş’ın balgamından türemiştir. Bundan dolayı da Bektaşiler bu taşa hürmet ederlermiş.

Kütüphane Binasının alt katı Vilayet Matbaası olarak kullanılmıştır.(Şimdiki Çocuk Bölümü) Bu Matbaanın makineleri İstanbul’dan Kohenka kardeşlerden satın alınmıştır. Matbaa kapısının üstünde şu yazı vardır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Aksaray Kütüphanesi, okuyucuların kitapla buluştuğu bir mekan olmanın yanında, toplantıların, konferansların, baloların düzenlendiği, nişan ve düğünlerin yapıldığı misafirlerin ağırlandığı bir mekandı.

Etiketler

halk kütüphanesi aksaray tarihi mekan eski yapıt

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Sfa Blasm

halo how area your

8 yıl önce

yılmazer yılmaz

Tarihi Ulu Cami yanında muazzam bir dokusu var. Her yanından tarih akıyor. Etrafı tertemiz, çok güzel korunmuş.

5 yıl önce

Husam Sulu

Okumayı sevenler için guzel bir mekan

5 yıl önce

Mehmet Yalnızkurt

Halen daha faliyetine devam eden tarihi bina ve tarihi mekan.Aksaray'ın merkezinde...Öğrencilerin ödevlerini yapmak için tercih ettikleri...Aksaray'ın kitaba ve okumaya ilgi duyan halkının tercih ettiği öneli ve öncelikli bir merkez olma özelliğini hala korumaya devam ediyor.İnternet ve bilgisayar kullanımının da minküm olduğu bir yer.Öğrencilerimizin ve çocuklarımızın okuma alışkanlığını kazanmaları için mutlaka ziyaret etmelidir.

6 yıl önce

servet tr

Aksarayda hem meydanda olmasi hemde herkezin yararlanabilecegi guzel bir kutuphane icerisinde adan zye bulabileceginiz kitaplar bulabilirsiniz hemde ders calisabilirsiniz aksarayda en guzel kutuphanelerden birtanesidir

6 yıl önce

Yorum Ekle