Mekan 360

HALFETİ GELENEKSEL EVLERİ ŞANLIURFA

Görüntülenme - 24907 Yorum Ekle

Hakkımızda

Fırat’ın kenarında kurulu olan Halfeti, yerleşim olarak değişik bir görünüm sergiler. Bir çanağı andırdığı düşünüldüğünde, ortada akan su ve keanrlarında giderek yükselen bir yerleşim olarak algılanabilir. Birecik barajıyla suyun iki tatarfı kapatılarak çanağın derin olan kısmı baraja dönüştürülmüş, muhteşem bahçeler, içindeki mahalleler yavaş yavaş suyun içine gömülmüştür. Halfeti evleri buraya özgü bir taşın Ermeni taş ustalarının hünerli ellerinde  ilmek ilmek dokunarak yapılmışlardı. Evlerin konumlandırılmaları da usta bir bilgi birikimiyle gerçekleşmişti. hepssi Fırat’ı görüyordu. Kullanılan taşlar Halfeti’ye özgüydü.Halfeti’liler taşı “Havara” olarak adlandırıyorlardı. Bireccik Barajı Halfeti’nin büyük bir kısmını yutmuş olsa da düntanın en özgün ve güzel kasabalarından biri olarak Halfeti kalan evleriyle gidenleri bekliyor. Taş evler, özgün sokaklar ve Fırat’ın mavi suları emsalsiz bir tablo oluşturmuş.

Etiketler

evler sokaklar taşlar kalıntı tarihi yy ms asurlar persler

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Mohammad Abdullatif

Halfeti is a drowned city in water. It’s located on Euphrates river between Şanlıurfa and Gazianep. The place is very nice, its nature is wonderful. However, it need more careful. The place is not very clean, and the services provided are poor. It needs some extra seats on the river.

5 yıl önce

Caglar B.

If you are traveling around this region you should definitely see it. Boat tours are very cheap to see old halfeti, rumkale and around. Spending couple of hours is fair enough.

5 yıl önce

metin iyikosker

Bom Bom Bom good good good good good

5 yıl önce

Fatih Söğüt

Amazing view, historical ruins and Rumkale castle

5 yıl önce

TheLukaszewski

nice and quiet place. friendly and welcoming local people. visit is a must.

5 yıl önce

Yorum Ekle