Mekan 360

HAFSA SULTAN HAMAMI

Hakkımızda


Ayşe Hafsa Sultan Kanuni Sultan Süleyman 1520 yılında tahta çıkınca Valide Sultan oldu. 14 yıl Valide Sultan kaldı. Her ne kadar Valide Sultan'lık dönemi Kanuni'nin çok etki sahibi eşi Hürrem Sultan'ın zamanına rast gelmişse de Kanuni'nin annesine sık sık danıştığı ve fikirlerine önem verdiği bilinmektedir. 1534 yılında oğlunun saltanatı sırasında öldü. İstanbul'daki Sultan Selim Camii'ndeki türbeye gömüldü.
Ayşe Hafta Sultan'ın Kökeni
Ayşe Hafsa Sultan'ın kökeni hakkında çeşitli kaynaklarda iki değişik teori yer almaktadır. Bunlardan birincisine göre Ayşe Hafsa Sultan'ın Kırım hanı Mengli Giray'ın kızı olduğu öne sürülmüştür. Gerçekten de Yavuz Sultan Selim'in eşlerinden birinin Mengli Giray'ın kızı olduğu kesin olarak bilinmektedir. Ancak ikinci bir teoriye göre Kanuni Sultan Süleyman Mengli Giray'ın kızından değil de, Yavuz Sultan Selim'in başka bir eşi olan Avrupa kökenli bir cariyeden dünyaya gelmiştir.

Etiketler

tarihi mekan hamam sultan cariye kurna çeşme tas takunya peştemal

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Asuman Datau-Caglar

The hammam is a beautiful historic place and has separate areas for men and women, this and the wonderful experience of my husband on the men side has resulted for the two star rating. Because my experience at the women’s side was just awful. There was only me and another customer ( good thing that it wasn’t busy). At the beginning she asked the entire amount, which was higher then my husbands. We were supposed to be scrubbed (kese), get a soap treatment, a massage and hair treatment. To begin with she let me wait for more then half hour (busy texting) after two times I went to her she finally came in to treat us. She started with the kese and literally after 3 strokes she said she was tired. Also she made inappropriate comments. Me and the other customer looked at each other wondering if this was normal, both of us were not from this town. She switched to other customer while I rinsed myself. Then she quickly soaped me and short after the other lady. When we had to rinse ourselves again, we asked her about the massage. She claimed that it was part of the soaping, which only took 5 minutes! The hair treatment contained only shampooing our hair, which the rinse and conditioning it we had to do ourselves. The next 10 or 15 minutes (until we left) she harassed us with questions about the love life of one of her customer.. which really felt us uncomfortable. Basically the whole hammam experience was ruined by her unprofessional behavior. My advise is just to go there for the entrance and help yourself instead getting a treatment . Unless there is professional employee other then miss Oya. Like I said it the beginning my husband had a the opposite experience and felt 5 years younger.

5 yıl önce

Murat Ağlamazlar

Ok

5 yıl önce

Yosif Ivanov

Very nice service! English speakers...

9 yıl önce

Halil Taskafa

Super

6 yıl önce

Ibrahim yalçın

Öncelikle şunu belirtmeliyim verdiğim iki yıldız yapı için değil işletmesine verilmiştir. Yapının mimarisi çok güzel bir külliye içerisinde yer alıyor. Yukarda da belirttiğim gibi işletmesi tam bir fiyasko, temizlik ve bakımı yapılmamış mermerleri düşmüş çalışanları asık suratlı ve fiyatı çok pahalı, Hamamın kiralamasını yapan ; Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Manisa Büyük Şehir Belediyesinin denetim yapması gerektiğini düşünüyorum.

5 yıl önce

Yorum Ekle