GÖYNÜK KANYONU Kemer Antalya | Sanal Tur | Mekan360.com
Kanyon MESİRE & DOĞA

GÖYNÜK KANYONU

Görüntülenme - 7205 Yorum Ekle

Hakkımızda

350 yıllık bir geçmişi olan Göynük,bazı göçer ailelerinin yerleşik bir yaşama geçme istem ve çabalarıyla kurulmuş.Uzun yıllar küçük bir yerleşim konumunda yansıyan Göynük,1971 yılına kadar  Kemer ilçesinin bir mahallesi olarak bu tarihten 1994 yılına kadar muharlık olarak göze çarpmıştır."Güney Antalya Turizm Planı "çerçevesinde gelişen turizm yoğunlaşmasına paralel olarak nüfus artışlarına tanık olan Göynük 1992 yılında "BELDE" statüsüne kavuşmuştur.Belde statüsündeki Göynük'e İçişleri Bakanlığı'nın  16.11.1992 tarih ve 92-41025 sayılı kararı ile Belediye kurma yetkisi verilmiştir.27 Mart 1994 yılında yapılan seçimler sonucunda Belediye Başkanı ve Belediye kadroları oluşmuş Göynük iki mahalleden oluşan 10 bin yerleşik nüfus olmakla birlikte, turistik bir belde oluşu nedeniyle yaz aylarında nüfus 25-30 bine ulaşmaktadır.Doğal değerleri ve turistik potansiyeli itibariyle Türkiye’nin en zengin yörelerinden biridir.Akdeniz’in mavi kıyılarında Beydağlarının yeşil eteklerine uzanan Göynük  Antalya ya 30 km mesafede,havaalanına 40 km.uzaklıkta olup;Antalya- Muğla karayolu güzergahından ulaşım sağlanmaktadır.Turizmin her türüne yanıt verebilecek bir potansiyele sahip olan Göynük konaklamaya gelen turistlerin konaklayabilecekleri çok  sayıda pansiyon otel,motel ve 4 ve 5 yıldızlı tatil köylerine sahiptir.Göynükte kanyon bilinmeyen bir doğa harikası olarak gizemini yıllardır  korumaktadır.300-350 m yüksekliğindeki  dik dağların zamanla sular tarafından  aşınmasıyla  meydana gelen muhteşem görüntü, irikili ufaklı birçok şelaleyi de barındırmaktadır, derin vadilerden oluşan kanyon zaman zaman 6 m ye inen darlıkların yanısıra büyük göletlerle de yüzme imkanı sağlamaktadır. Dağların birbiriyle  kuçaklaşmışcasına meydana gelen gizemli görüntü yaklaşık 6 km uzunluğundadır,triking yapanların yaklaşık 3 saatini alan vadi  akan görkemli şelaleleriyle   görülmeye değer bir doğa harikası olarak keşfedilmeyi beklemektedir.                      

Etiketler

göynük kanyon taş dağ ağaç yol nasıl nereye gidilir haritada göster

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Poseidónas Greek eline

Very picturesque place. Beautiful rocks and cliffs! The purest air. Trout, eels and turtles swim in the river! In this canyon is good to photograph the landscape! This place is often visited by locals! Going deep into the canyon you can see canoes and white cliffs with a narrow passage. Would recommend this place! Чистый и ароматный горный воздух.Кристальная вода. Ресторан гармонично расположен в начале каньона.

3 yıl önce

Evgeny Galkin

Loved it. Beautiful canyon that you can see from inside. Better go with someone to help each other climb bigger stones. Don't forget action camera. Water is quite cold at the very beginning but it's just first 3min, then it's ok.

3 yıl önce

Enes Kutluca

Worth to spend 3 hours and go till the end. You have to options: 1- Pay 8 TL and walk in Canyon 2- Pay 55 TL and walk in Canyon + you can take a jeep to go deep in Canyon where you get equipments to swim and go till the end of the canyon. There is no car to come back to entrance. Walking takes 20 minutes to come back.

3 yıl önce

Michael Finnegan

Nice bike ride in the countryside. Large car park at the end of the road .

3 yıl önce

snmgotogether 07

Nice place - good to visit. Though I didn't do the canyon or activities. Were able to walk 500m with 2 children for 500m to a lake/pond where we took some good pics. Was too hot to walk another 1.5 - 2 km (up a steep slope) to reach the canyons, so came back to the car park. But the 8 Lira ticket (adults) + free for children was such a small amount that I still felt good taking pics at the 500m lake/pond.

3 yıl önce

Yorum Ekle