Hakkımızda

Dünyaca ünlü gezgin, seyyah ve bilim adamı olan Evliya Çelebinin Kütahya'lı olduğunu bilmiyen yok gibidir. Yeni restore edilen bu bina şimdilik müze olarak kullanılmaktadır.

Evliya Çelebi (Osmanlı Türkçesi: اوليا چلبي) (d. 25 Mart 1611, İstanbul - ö. 1682, Mısır), 17. yüzyılın önde gelen gezginlerindendir. Kırk yılo aşkın süreyle Osmanlı topraklarını gezmiş ve gördüklerini Seyahatnâme adlı eserinde toplamıştır.

Etiketler

tarihi konak ahşap işleme çini mekan sanat kültür eski yapı eser

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Mhmt Rdgms

1611 yılında Kütahya’da doğan, Dünyaca ünlü Seyyah Evliya Çelebi’nin doğduğu ev Belediyenin kamulaştırması sonucu yeniden yaptırılmıştır.Banisi Halveti tarikatı'nın en büyük kollarından biri olarak bilinen Pir Şabani Veli kolunun son temsilcisi Aziz Mehmet Dumlu Hazretleri dir. Konağın yanında yer alan eski yapı da, Kütahya Evliya Çelebi Kültür, Hizmet ve Tarihi Eserleri Onarma Derneği destekleri ile yeniden yapılmıştır. Geleneksel el sanatlarımızın yaşatılacağı bir merkez haline getirilmiştir. Burada tezhip,minyatür,hat,tambur,ney,kudüm ve nazariyat dersleri de verilmektedir.

3 yıl önce

Ahmet Büyükkaraca

Kütahya’lı dünyaca ünlü seyyah, ilim adamı, tarihçi, yazar ve halk bilimci Evliya Çelebi’nin (1611-1683) doğduğu ev, Kütahya Belediyesi ve Kütahya Evliya Çelebi Kültür Hizmet ve Tarihi Eserleri Onarma Derneğinin destekleri ile Dedesi Kara Ahmet Bey’in Türbesinin yanına yeniden yaptırılmıştır. Konağın yanında yer alan eski yapı da Kütahya Belediyesince kamulaştırılarak geleneksel el sanatlarımızın yaşatılacağı bir merkez haline getirilmiştir. Kaynak: İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü''Kütahya Tanıtım Broşürü''

3 yıl önce

Metin Eraydin

Çok güzel biryer

3 yıl önce

Cihad KURT

Görevliyi arayınca kapı açılıyor lakin ziyarete değecek pek bir şey yok yani Evliya Çelebi ile ilgili tek şey bir kitap

3 yıl önce

akastanci

İçeriyi gezmek için kapıdaki görevli numarasını arıyorsunuz sanırım. Sabahın erken saatleri ve yalnız geldiğimden denemedim ki daha önce gezen bir arkadaşımdan içeride de fazla bir şey olmadığını duymuştum, önünden geçmekle yetindim. Evliya Çelebi adına daha doyurucu, daha ilgi çekici bir müze olabilirdi diye düşünüyorum.

4 yıl önce

Yorum Ekle