Mekan 360

ERZURUM TORTUM ŞELALESİ

Hakkımızda

Tortum Şelalesi Türkiye'nin Asya ve Avrupa kıtalarının en yüksek şelalesidir.

Tortum Şelalesi oluşumu açsından dünyanın ikinci, yüksekliği bakımıdan ise dünyanın üçüncü şelalesidir.

Tortum Gölü kuzey ucu ile Tev Vadisi arasındaki heyelan kütlesini aşarken yaptığı şelale burada yatağa yakın dirençli kireçtaşı katmanları üzerinden geçer. 22 metrelik genişlikten 48 metre yükseklikten düşen sular; üstte gökkuşağı, altta koca bir Dev Kazanı meydana getirmiştir. Şelalenin aktığı yerde çok güzel piknik alanları bulunmaktadır. Şelalenin aktığı yerden dipteki Dev kazanı'na demir korkuluklu, çok uzun taş merdivenlerle inip Tortum Çayını ahşap köprüden geçerek Tortum Hidroelektrik Santrali sahasına aynı merdivenlerin karşı tarafındaki ile çıkılmaktadır.

Dev Kazanı diye nitelendirilen yerde şelalenin aktığı zamanlarda şelale sularının oluşturduğu yağmur insanları yazın sıcaklığında serinletmektedir.

Afrika'daki Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi 120 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek şelalesi, A.B.D de Erie Gölü ile Ontario Gölü arasındaki Niagara Şelalesi 51 metre yükseklik ile ikinci, 48 metre yükseklik ile dünyanın üçüncü yüksek şelalesi Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesidir. Şelalemiz oluşumu açısından ise dünyanın ikinci önemli şelalesidir.

Tortum Şelalesine 1952-1960 yılları arasında Hidroelektrik Santrali yapılmış ve ülkemizin elektrik ihtiyacına katkıda bulunmaya başlamıştır.

Tortum Şelalesi manzarasıyla insanın düş gücünü zorlar; özellikle ilkbahar aylarında görünüm usta bir yönetmenin bir filmi karesi gibi eşsizdir.

İlçe toprakları Erzurum-Artvin yolu üzerinde dağlık ve derin vadilerle yayılmış bir arazi üzerindedir.

Tortum ilçesi tabiat güzellikleri bakımından çok meşhurdur. Vadiler boyunca yeralan köyler meyve bahçeleri ve eşsiz güzelliklere sahiptir. İlin en kuzey ucunda yeralan tortum gölü ve şelalesi eşsiz tabii güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir.

Nasıl Gidilir: Erzurum doğu semt garajından Uzundere minibüsleri sürekli sefer yapmaktadır. Uzundere ilçesi Erzurum'a 85 km uzaklıkta olup Tortum şelalesi ilçeye 35 km uzaklıktadır.

Etiketler

erzurum tortum selalesi 360 derece sanal tur

Fotoğraflar

Görüşler (5)

نور عادل

Loved so much

5 yıl önce

Değişik Ruh Halleri

Şelalenin dökülürken havaya saçılan su zerreciklerinin üzerinizi ıslatması çok keyifli. Şelalenin önünde gökkuşağı oluştuğuna şahit oluyorsunuz. Manzara muazzam, göz alıcı. Yürüyüş alanıyla dev kazanına kadar inip köprüden karşı tarafa geçebiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla ülkemizdeki en yüksek şelalerden birisi.

5 yıl önce

Hayata Dair

Türkiye’nin nadir güzellikte şelalesinden biri. Ulaşım biraz zor. Erzurum’dan yaklaşık 120 km uzakta. Artvin Yusufeline daha yakın. Suya girmek yasak ama burayı bence Ağustos’un ilk haftası ziyaret etmelisiniz suya girme imkanınız da olur.

5 yıl önce

serkan joy

erzurum dan çıkınca iklimi değişik kendinizi antalya da hissedebilirsiniz aşağı inip şelalenin serinliğini hisstemek süper

5 yıl önce

kübra sert

Süper vallahi bi yol ulaşım açısından buradamıymış dedirtiyo şaşırıyosunuz saklı cennet

5 yıl önce

Yorum Ekle