Mekan 360

ERZURUM OLTU KALESİ

Görüntülenme - 29614 Yorum Ekle

Hakkımızda

Erzurum Oltu ilçesinde, Oltu Çayı kıyısındaki tepe üzerinde bulunan kale M.Ö IV. Yüzyılda yapılmıştır. Kale Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu, Karakoyunlu ve Osmanlı dönemlerinde onarılmıştır. Ancak bu onarımları belirten bur kitabe günümüze gelememiştir. Osmanlı döneminde bir süre kervansaray olarak da kullanılmıştır.

Oltu Kalesi kesme taştan yapılmış ve 3000 m2’lik bir alana yayılmıştır. Günümüze dış kale ile surları gelememiştir. Bugün yalnızca iç kale görülebilmektedir. Kalenin kuzeyindeki iki burçtan biri türbe olarak kullanılmıştır. Ayrıca kale içerisinde bulunan hamam da diğer bölümlere göre çok daha iyi durumda günümüze gelebilmiştir.

Etiketler

oltu 360 derce sanal tur erzurum

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Jamie W

Unfortunately it was closed, and it seems like it is closed long term. Looks amazing from the road though

5 yıl önce

M.C.B.U

perfect

6 yıl önce

Sedat Öztürk

Oltu Kalesinin hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak konum ve mimarisinden hareketle MÖ. III. yüzyılda tüm Doğu Anadolu'ya hakim olan Urartular döneminde yapıldığı, ancak İpek Yolu ticaretinin güvenliğini sağlamak isteyen Cenevizlilerden ya da Romalılardan kalmış olabileceği de düşünülmektedir. Sonraki devirlerde tamir ve ilavelerle takviye edildiği anlaşılmaktadır.

5 yıl önce

burhanettin aktürk

Kalemize sahip cikalim.kulak misafiri oldugum kadariyla tamire ihtiyaci var Yetkililer lutfen ilgilensin.

5 yıl önce

HER TELDEN

Ahh ahh nasıl özledim kalemi ben. Oltu ilçesinin göbeğinde bulunur. Her yerden gorebilirsiniz kaleyi

5 yıl önce

Yorum Ekle