Mekan 360

ERZURUM ÇOBANDEDE KÖPRÜSÜ

Hakkımızda

Efsaneye göre çok eskilerde bir çoban yaşarmış. Bir Ejderha çobanın sürüsüne musallat olmuş ve her geldiğinde bir koyunu alıp götürüyormuş günler sonra azalan sürüsüne üzülen çoban Allaha yalvararak ejderi taş etmesini ve buna mukabil kendisinin bir koç kurban edeceğini söyler.
 
Emrekom Köyü halkının anlattığına göre ise efsane şöyledir.
 
Yavuz Sultan Selim, İran seferine giderken ordu suyu geçemez. Padişah askerin geçebilmesi için oraya bir köprü yapılmasını emreder. Ancak bir türlü köprünün ayağını (temelini) tutturamazlar. Köprü ayağı için nereye temel attılarsa temel tutmaz. Çok yer denerler ama nafile.
Orada, Allah'ın ermiş bir kulu olan Çoban Dedede koyun otlatmaktadır. Bakar ki padişahın askerleri köprünün ayağını tutturamıyorlar, askerlerin yanına gider ve onlara :
- Şimdi âsamı atacağım. Âsa nereye düşerse köprünün ayak temelini oraya atın
Der ve elindeki âsasını fırlatır. Âsa köprünün olduğu yere düşer. Askerler köprünün ayak temelini âsanın düştüğü yere atarlar, bakarlar ki temel tutmuş. Çoban Dedeye bakarlar, ama Çoban Dedeyi bulmak ne mümkün. Allahın o veli kulu sır olmuştur. Köprü inşaa edilir ve asker üzerinden geçer.

(Konum olarak bakıldığı zaman Çobandede Köprüsü tam Pasin Suyu ve Arasın birleşme noktasının üzerindedir.)


Etiketler

coban dede kopru 360 derece sanal tur erzurum

Görüşler ()

Yorum Ekle