Mekan 360

EMİRGAN KORUSU

Hakkımızda

Emirgan Parkı, Boğaz'ın antikiteden gelen büyük ağaç varlığının günümüze kalmış zengin parçalarından biridir.

17.yy, da IV. Murat'ın Roma seferinde beraberinde getirdiği işret arkadaşı İranlı Prens Emir Güne Han' a hediye etmesiyle tarih sahnesine çıkan bu yeşillik Feridun Bey Bahçeleri adıyla, yüzyıllar boyu birkaç kez el değiştirdikten sonra 1860' lar sonunda Mısır Valisi iken payitahttan Hıdivlik ünvanını koparan İsmail Paşa nın eline geçmiş ve onun kıvıya yaptırdığı büyük ahşap sarayının arka bahçesi olarak kullanılmıştır.

Hıdiv, in İngiltere. Fransa tarafından indirilmesinden sonra, daha bir süre aile elinde kalan park,1930, larda Satvet Lütfıi TOZAN tarafından satış alınmış, Tozan, ın bir davetine icabet eden Vali ve Belediye Başkanı Dr. Lütfi KIRDAR'ın ilk kez gördüğü çevresine bakınıp " bir kişiye bu kadar yer çok " demesi ile,1940' lar başında kamulaştırılıp şehrin mülkiyetine geçirilmiştir. Koruluktaki üç köşkü de İsmail Paşa yaptırmıştır.

İstanbul'un Sarıyer ilçesine bağlı, Boğaziçinde bir semttir.

Sahilde çay bahçeleri, arka sırtlarda büyük şehir parkı ile ünlü olan semt, yeşillerle örtülüdür. Sahildeki Şerifler Yalısı, Park içinde kafe olarak kullanılan köşkler değişik çağlardaki Osmanlı mimarisinin örneklerindendir

Osmanlı Padişahlarından I. Abdülhamit bu gün Emirgan'ın bulunduğu bölgeyi iskana açmıştır. IV. Murat, İran seferi sırasında Erivan'ı kuşatmıştı. Kaleyi korumakla görevli Emir Güne Han şehri savaşsız bir şekilde Osmanlı Devleti'ne teslim etti. Kale komutanının bu davranışı hoşuna giden IV. Murat, kaleyi Osmanlı Devleti'ne savaşsız bir biçimde teslim etmesinden dolayı haklı olarak 'vatan haini' damgasını yiyeceği İran'a dönme olanağını artık yitirmiş bulunan Emir Güne'yi alıp İstanbul'a getirdi ve o zamana kadar "Feridun Bey Bahçeleri" adıyla anılan bugün Emirgan'ın yer aldığı semti kendisine bağışladı.

Emir Güne burada derhal kolları sıvayarak envai türlü içkiler imal etmek olan işine başladı ki bu sırada IV. Murat içkiyi yasaklamıştı. Bu eski Boğaz semtine 'Emirgan' denmesinin sebebi işte yukarıda anlattılanlardan kaynaklanmaktadır.

"Mükemmel, ayrıntıların bileşkesidir, o ayrıntılardan biri yerinden çekip çıkarıldığında geriye kalan, eksikliğinden dolayı artık mükemmel değildir" sözünün sahibi olan Rahmi Alp de 05.05.1946'da Emirgan'da dünyaya gelmiştir. Emirgan'ın Muhtarı olan Şakir Şahin, bölgedeki Oman Saçmacı İlköğretim Okulunun eski müdür yardımcısıdır.

Emirgan parkı son yıllarda yerleştirilen spor aletleri ve yapılan koşu parkuruyla 'sadece piknik yapılmaya gelinen yer' kimliğinden kurtulmuş hem sahili hem parkıyla sağlıklı yaşam tutkunları için yeni bir merkez konumuna gelmiştir. Emirgan'ın en büyük problemi ise hızlı kentleşme sonucu oluşan betonlaşmadır. Gerek bitmeyen, inşaat halinde kalan çalışmalar, gerek biten ama bölgeyle doku uyuşmazlığı gösteren yapılar bölgenin tarihi dokusunu sadece emirgan parkında gözlemleyebilmemize sebeb olmuştur.

Etiketler

emirgan-korusu emirgan istanbul piknik-alanı İST

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Mohamed Kara Ali

A remote location to visit but nice to see The location is remote so visit only if you're already in the are for some other reason. Specific time to visit during the Tulip Festival Time in Istanbul aroud April. Other times it's also okay to visit a well kept park.

5 yıl önce

Hussain Mohammed

One of the best gardens on Istanbul.. must be visited and breath clean air. Have some exercise point or you can call it adult playing area.

5 yıl önce

Zak Zaw

Very large, and the place is amazing in spring and if you are lucky enough you can get to see squirrels playing around! Best place for picnic at all seasons except winter!

5 yıl önce

Ranim Atour

I always go to this park, very well designed, there are places to walk and places to play with your kid. The restaurants there are very convientent, they serve good food and nice view

5 yıl önce

Hussain Al Haddad

Nice place. It must be perfect in Spring and fall.

5 yıl önce

Yorum Ekle