Mekan 360

EMİNÖNÜ KADIKÖY İSKELESİ

Görüntülenme - 10146 Yorum Ekle

Hakkımızda

Kadıköy Meydanı ya da Kadıköy İskele Meydanı (Kadıköy Rıhtım Meydanı olarak da bilinir), İstanbul, Kadıköy'de Haydarpaşa Garı ile İnciburnu Feneri arasında uzanan sahil şeridi. Meydanda bulunan yapılar arasında en dikkat çekeni Haldun Taner Sahnesi'dir. Bina, 1920'li yıllarda meyve ve sebzelerin depolanıp satıldığı hal binası olarak inşa edildi. 1980'li yıllarda halin İçerenköy'e taşınmasından sonra restore edilerek İstanbul Üniversitesi'ne tahsis edildi. Bugün binanın alt kısmı İstanbul Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi, bir kısmı da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı olarak kullanılmaktadır. Meydandaki diğer bir tarihsel yapı Şehremaneti Binası'dır. Beşiktaş vapur iskelesinin tam karşısında yer alan bina, Ermeni mimar Yervant Terziyan tarafından 1912-1914 yılları arasında inşa edildi. 1995'te tadilat geçirdikten sonra bir süre Kadıköy Kaymakamlığı, daha sonra da Belediye Başkanlığı binası olarak kullanılan bina, belediyenin Söğütlüçeşme'ye taşınmasının ardından belediye meclis toplantılarına, etkinlik ve sergilere ev sahipliği yaptı. Kadıköy Rıhtım Meydanı İstanbul şehiriçi ulaşımında önemli bir konuma sahiptir. Eminönü ve Beşiktaş iskelelerinden yapılan şehirhatları seferleriyle Kadıköy ile Avrupa yakasındaki değişik noktalar (Eminönü, Karaköy, Beşiktaş, Kabataş) ve Adalar denizyoluyla birbirine bağlanır. Yine meydandan başlayan otobüs ve minibüs hatları ile Anadolu yakasının değişik noktalarına ulaşım mümkündür. Meydanda Kadıköy-Kartal Metrosu'nun (M4 hattı) istasyonlarından biri yer alır. Kadıköy-Moda tramvay hattı da (T3 hattı) buradan geçer. Anadolu Yakası'ndaki en popüler miting alanlarından biridir.

Etiketler

eminönü kadıköy iskelesi istanbul fatih 360 vr sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Jash Rijvers

Beautiful spot when the sun is shining. Great view of classic Istanbul ferries, Galata Tower, and galata Bridge. Get a simit and watch the fishermen and traffic from the recently refurbished waters edge.

5 yıl önce

zohaib shah

This is the main point for ferry services and the main point for going to princess island the most beautiful place

5 yıl önce

Catherine Skoularikis

Visiting the pier, even if not a passenger of the ferry buses, is an experience in itself. Next to the Galata Bridge, it marks the beginning of a purely cultural Turkish experience. Thousands of people coming and going, the Yeni Camii (New Mosque) and the Egyptian Market right across, and the whole area of Fatih with its maze of steep streets and alleys that open a whole new world to people who want to delve deep into the Turkish daily life.

5 yıl önce

Vlad GO

Interesting place to travel inbound Istanbul Asia part .

5 yıl önce

Philipp Kujumdshiev

Crowded place. Ferries and boats from Bosphorus tours start and land here. There are restaurants. Dive into the real life of Istanbul. Very interesting during sunset. A "must be" place, when in Istanbul. Galata bridge as another interesting site.

5 yıl önce

Yorum Ekle

Sokak Görünümü