Mekan 360

EDİRNE SARAYI

Görüntülenme - 7598 Yorum Ekle

Hakkımızda

Edirne Sarayı ya da Saray-ı Cedid-i Amire (Yeni Saray) Edirne'deki Osmanlı saraylarından biridir. İstanbul'daki Topkapı Sarayı'ndan sonra Osmanlı'nın en büyük sarayı idi. Günümüze yalnızca çok küçük bir kısmı ulaşabilmiştir.
Şehir merkezinin dışanda kuzeyde Tunca nehrinin batısında çok geniş bir avlak ve orman içinde kurulu idi. 5 ana meydan ve bu meydan içinde bulunan yapılardan oluşuyordu. İçinde bir Saray Bahçesi bulunurdu. Geçmişte sarayın bulunduğu Sarayiçi bölgesi, günümüzde Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı alandır.
Yapımına II.Murat döneminde başlanmış, Fatih Sultan Mehmed zamanında Mimar Şehabettin'e tamamlattırılmıştır. En görkemli zamanı, padişah IV. Mehmed'in saltanatlığına yaşandı. Bu devirde içine yeni köşk, oda,kasr,çeşme ve havuzlar yapıldı.
Ülkemizin olduğu kadar dünyanın da en önemli kültürel mirasları arasında yer alan, Osmanlı Arkeolojisi ve Türk Saray Mimarisi ve hayatı bakımlarından büyük önem taşıyan Edirne Sarayo (Saray-ı Cedid-i Amire)'de son yıllarda; TBMM Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Edirne Valiliği İl Öze İdaresi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nin kurumsal ilgi ve destekleriyle kazı, restorasyon ve koruma çalışmaları sürdürülmektedir.

Etiketler

edirne sarayı

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Vanya Kamburova

Loved this hotel. Great 4 stars hotel, right in Edirne city center. Impressed with staff and cleanliness. Big-sized room, modern and clean with all amenities, comfy beds, large bathroom. Amazing good english spoken staff at the reception desk and professional service. Friendly door staff who will help with your luggage. Two private parkings free of charge. The breakfast buffet has a wonderful range, a varied selection of cheese, bread, different kind of jam, honey, boiled eggs and sausages, olives, cheese pies, cakes and brownies, fresh vegetables and fruits and etc... ..We had a great time at the hotel and would recommend to anyone. We will definitely return. Thank you for a lovely stay.

5 yıl önce

Krastyo Krastev

Amazing hotel :) the staff is very helpful and kind too. The rooms are perfectly clean and the bed was comfortable.

5 yıl önce

Brian Mulrennan

The staff are very friendly. The room is spotlessly clean, well furnished and warm.

5 yıl önce

Симеон Пешев

Hotel staff is very frinedly and helpful. The hotel overal is nice. Rooms are old but clean. Same for the bathrooms. Breakfast is very basic.

6 yıl önce

Birol Tuncer

Extremely rude personnel and management. They say a Jacuzzi in room, it is just a tub with holes. By the way black stuff comes out of the holes. Stay at other places that costs less and get more

6 yıl önce

Yorum Ekle