Mekan 360

DOĞUBEYAZIT URARTU KALESİ

Görüntülenme - 21142 Yorum Ekle

Hakkımızda

Doğubeyazıt’ın 5 km. doğusunda, Eski Beyazıt’ın kuzeydoğusundaki Belleburç denilen yerde bulunmaktadır. Kayalıklar üzerindeki bu kalenin yapım tarihi bilinmemektedir. Büyük olasılıkla kale Urartular döneminden kalmıştır. Günümüze oldukça harap bir durumda gelen kalenin içerisinde Urartu mezarları ile Antik Çağlardan kalma mimari kalıntılar bulunmaktadır.
Üç bölümden meydana gelen kalenin orta bölümünde mağaralar ve bir mabet kalıntısı bulunmaktadır. Kalenin çevresini kuşatan surlar yıkılmıştır.

Etiketler

mekan 360 sanal tur agri doğubeyazıt doğubayazıt kale

Fotoğraflar

Görüşler (1)

Asuman Güntay

Doğubeyazıt'ın İran sınırında olması nedeniyle askeri bir önem taşıyan bu nedenle Türkiye'nin Ulusal güvenlik onlemleri kuşağında kalan bölge bünyesinde turistik hareketliliği ve turistik yatırımları hakettiğince geliştirilemeyen bir tarihi eser ve bölge.. Harabe haldeki surları tırmandığımda Ağrı Ovası ve inci taneleri gibi yükselen Büyük ve Küçük Ağrı dağları bir sihir alemi gibi görünür. Hediyelik eşya satan birkaç dukkan ve kavak ağaçları altında serinleyerek birşeyler içebileceğiniz mekanlar yanında bir büyük restaurant ve harika bir tesis de vardır.. Ağrı ve bölgesine gitmişseniz hele Doğubeyazıt'ta iseniz mutlaka uğramalı İshakpaşa Sarayı ziyaretinin ardindan Kale surlarına tırmanmalısınız..

5 yıl önce

Yorum Ekle